Denník N

Nebazírujte na výslovnosti a s mobilom počkajte. Ako pomôcť deťom k lepšej komunikácii

Foto - Jonathan Borba/Unsplash
Foto – Jonathan Borba/Unsplash

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zohnať voľného logopéda [v Česku] je dnes veda. Platí pritom, že čím skôr sa s nápravou začne, tým väčšie úspechy sa dajú dosiahnuť.

„V posledných rokoch sa zásadne zmenil vek detí, ktoré dochádzajú ku klinickému logopédovi. Zhruba pred desiatimi rokmi ešte bolo bežnou normou, že sa deti do starostlivosti dostávali až po piatom roku. Teraz sa postupne tento mýtus borí a niektoré deti prichádzajú včas, teda okolo druhého roku,“ hovorí Barbora Richtrová z vedenia českej Asociácie klinických logopédov.

Pribúda detí s rôznymi neurovývojovými poruchami (vývojová dysfázia, porucha autistického spektra či ADHD). „Aj naďalej však prevažuje v detskej populácii ako najčastejšia porucha reči nesprávna artikulácia,“ vraví Veronika Včelíková z Asociácie logopédov v školstve.

Deťom však z veľkej časti môžu pomôcť ich rodičia:

1. Kedy zbystriť pozornosť

Každé dieťa je iné. Aj to zdravé môže začať hovoriť výrazne neskôr než napríklad jeho starší súrodenec. Napriek tomu odborníci upozorňujú na niekoľko výstražných míľnikov v detskom vývoji.

„Pokiaľ v prvom roku dieťa nehovorí, nepozerá sa do očí, hrá sa zvláštne, nezdieľa pozornosť, nereaguje na zvuky alebo meno, nie je na čo čakať. Ak dieťa vo veku dva a pol roka nezačína skladať vety alebo nehovorí, je takisto potrebné zájsť za odborníkom. Pokiaľ medzi 3. a 4. rokom zamieňa veľa hlások, kokce, má jazyk medzi zubami či sa výrazne vyhýba sociálnej komunikácii, je potrebné začať to riešiť,“ zdôrazňuje Richtrová.

2. Buďte u logopéda spoločne s deťmi

Veľká časť detí chodí na logopédiu v dôsledku takzvanej dyslálie – zlej výslovnosti niektorých hlások. Nie je to zďaleka len „estetická“ vec. Týmto deťom horšie rozumieť, môžu sa za svoj hendikep hanbiť, menej hovoriť, strániť sa komunikácie a dostávať sa tak do začarovaného kruhu.

Chyby vo výslovnosti sú pritom väčšinou ľahko odstrániteľné, keď sa začnú riešiť včas, postupne a pravidelne. Dôležité takisto je, aby

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Rodičovstvo

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie