Denník N

Komentátori Denníka N: Šutaj Eštok je unikát

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Robia to manifestačne, aby policajti, prokurátori a sudcovia pochopili, že majú byť poslušní, hovoria riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková a editor a komentátor Denníka E Oliver Brunovský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V pondelok policajti z inšpekcie spolu s bratislavským krajským prokurátorom Jurajom Chylom zablokovali v Jablonovom auto policajta Ladislava Koteka, ktorý bol kedysi prítomný pri domovej prehliadke u Branislava Zuriana. Kotekovho nadriadeného v piatok odvolali a tvrdili, že v pondelok už nemal súhlas na používanie vozidla. Čo sa dá o takejto akcii povedať?

Brunovský: Mohlo by to vyzerať ako lacná kovbojka, ale je to o dosť vážnejšie. Vnímam to ako demonštratívne zastrašovanie všetkých vyšetrovateľov a ľudí, ktorí by chceli pokračovať vo vyšetrovaní trestnej činnosti, ktorá sa diala ešte za predchádzajúcich vlád. Preto je to tak manifestačne urobené, aby si uvedomili nielen policajti, ale aj prokurátori, že majú byť stopercentne poslušní. Aby sudcovia súdili podľa takého právneho názoru, ktorý ušetrí takzvaných našich ľudí, a aby si svedkovia toho veľa nepamätali.

Bude to aj takto fungovať?

Petková: Ťažko povedať, či to bude takto fungovať na všetkých policajtov. Myslím si, že nie, ale na časť áno. Časť si povie, že radšej budem hluchý, slepý voči korupcii na najvyšších miestach, ako by sa mi malo diať toto, čo sa teraz deje vyšetrovateľom, ktorí si dovolili riešiť najvyššie poschodia.

Čo tam robil prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry Chylo? 

Petková: Nebýva bežné, aby prokurátor bol pri takomto banálnom zásahu. Bola to banalita, priestupok. Môže sa rozhodnúť, že bude pri tom, keď idú chytať zločineckú skupinu alebo prebieha veľký drogový zásah, to je úplne na mieste. Toto je však potvrdením, že im išlo o to, aby dali demonštratívne najavo, že dajte si pozor, lebo toto sa vám bude diať. Nie je nič zvláštne na tom, že to bol práve pán Chylo z bratislavskej krajskej prokuratúry, pretože je úplne jasné, na ktorej strane stojí. Vieme, že bol napríklad poverený tým, aby dozoroval prípad Jána Čurillu a ostatných. O nich už krajský súd pri rozhodovaní o väzbe povedal, že stíhanie je nedôvodné, napriek tomu ďalej pokračuje. Vojna v polícii sa neskončila, ako sa nás snaží na tlačovkách presviedčať minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Naopak, pritvrdzuje.

Jeden sudca už povedal, že spôsob, akým sa Matúš Šutaj Eštok zbavil vyšetrovateľov citlivých káuz, bol protizákonný – konkrétne v prípade policajného viceprezidenta Branka Kišša vydal neodkladné opatrenie, ktorým zrušil personálny rozkaz, ktorým bol odvolaný z funkcie a preložený do Banskej Bystrice. Minister však naďalej opakuje, že postupuje v súlade so zákonom. Ako veľká hanba je toto pre Šutaja Eštoka?

Brunovský: Je to veľká hanba, ale neviem, či sú títo ľudia na to citliví, či je pojem hanba pre nich relevantný. On hovorí, že si za tým stojí.

Šutaj Eštok sa vyhrážal sudcovi Michalovi Kubišovi, ktorý rozhodol o neodkladnom opatrení, že mohol ohýbať právo, a povedal, že mu hrozí disciplinárne stíhanie, ak by odvolací krajský súd povedal, že pochybil. To je aký odkaz všetkým sudcom?

Petková: Je to drzosť a zastrašovanie sudcov. Mali sme tu už veľkú plejádu ministrov, ktorí si mysleli, že sú viac ako zákon. Napokon dvaja skončili vo väzení za nástenkový tender, ale pán Šutaj Eštok je unikát, pretože ak krajský súd potvrdí rozhodnutie okresného súdu, tak je to v podstate prvý minister, ktorý si dovolil porušiť zákon skôr, ako mu vôbec bola v parlamente vyslovená dôvera. Samozrejme, je úplne bežné, že Najvyšší súd má iný názor než ten pod ním, a bežne sa stáva, že rozsudky sa rušia, vracajú a koná sa vo veci ďalej. Ide o nejaký vztýčený prst a snahu ovplyvniť odvolací súd, aby si nedovolil potvrdiť tento rozsudok.

Ale Šutaj Eštok hovorí, že rozhoduje v súlade so zákonom. To je popieranie reality?

Petková: Je to popieranie reality. On bude opakovať túto mantru až do konca volebného obdobia. Keby mal sebareflexiu, keby strana Hlas bola klasickou politickou stranou, ktorá vie vyvodiť zodpovednosť voči svojim nominantom, tak ho z jeho pozície po tomto rozhodnutí súdu stiahne a dá tam iného nominanta. Bohužiaľ, nie je to tak, neočakávam, že za nezákonné rozhodnutie budú vyvodené nejaké dôsledky. Takto sa na to budeme pozerať asi do konca volebného obdobia.

Peter Pellegrini už informoval, že zvažuje kandidatúru na prezidenta, a prvé prieskumy naznačujú, že by mohol vyhrať. Podľa agentúry Ipsos by porazil Ivana Korčoka v druhom kole. Môže vyhrať?

Brunovský: Je pravda, že prieskumy naznačujú, že získal náskok, ale Korčok

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Erik Tomáš

Ficova vláda

Hlas

Matúš Šutaj Eštok

Peter Pellegrini

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie