Denník N

Na Bratislavskom hrade zrušili výstavu s portrétmi LGBTI+ ľudí. Je to cenzúra, vraví fotografka Holubová

Dorota Holubová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Dorota Holubová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Slovenské národné múzeum argumentuje, že výstava oficiálne dohodnutá nebola, a preto nejde o cenzúru.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Fotografka Dorota Holubová na Facebooku vo štvrtok napísala, že jej fotografie boli prvýkrát cenzurované a zakázali ich vystavenie vo verejnoprávnej inštitúcii.

Ide o fotky zo série Neskrývaná láska, ktorá zobrazuje LGBTI+ ľudí žijúcich na Slovensku. Fotografie mali byť súčasťou plánovanej skupinovej výstavy Historického múzea na Bratislavskom hrade. To patrí pod Slovenské národné múzeum (SNM).

Dôvodom na zákaz vraj bolo to, že „podľa novej ministerky kultúry ide o LGBTI+ propagandu“, napísala Holubová.

Ministerstvo kultúry nereagovalo, podľa Aktualít odkázalo médiá na vedenie múzea. To správy o cenzúre či priamych pokynoch zo strany ministerstva odmieta. Zverejnená komunikácia medzi Holubovou a múzeom však potvrdzuje, že príprava výstavy bola rozbehnutá.

Počkajme, čo bude po voľbách

Fotografka Dorota Holubová sa životu LGBTI+ ľudí na Slovensku venuje dlhodobo.

O jej sériu Neskrývaná láska prejavila záujem kurátorka Historického múzea SNM ešte v lete, výstavu plánovala na budúci rok na jar. „Veľmi ma to potešilo, spätne sa mi zdá, že to celé vyzeralo až príliš dobre,“ hovorí Dorota Holubová.

Odvtedy sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Martina Šimkovičová

Vizuálne umenie

Kultúra

Teraz najčítanejšie