Denník N

Paríž sa chystá na olympiádu. Plánuje premiestniť ľudí bez domova, odstrániť ploštice aj zatvoriť tradičných bouquinistov

Tradičné stánky s knihami na brehoch Seiny. Foto - Erika Koštialová pre Denník N
Tradičné stánky s knihami na brehoch Seiny. Foto – Erika Koštialová pre Denník N

Parížu zostáva deväť mesiacov do olympijských hier. Dovtedy chcú úrady zrušiť pouličný predaj, pozmeniť brehy Seiny a z mesta premiestniť ľudí bez domova do iných francúzskych miest.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hlavné mesto Francúzska, ktoré bude budúci rok hostiť letnú olympiádu, čakajú veľké prípravy.

Turistická kancelária Paríža očakáva, že počas celého športového podujatia do mesta príde viac ako 15 miliónov návštevníkov. V tejto súvislosti úrady a hlavne polícia prijímajú preventívne opatrenia.

Z parížskych ulíc majú zmiznúť pouliční predajcovia, ktorí túto činnosť prevádzkujú bez povolenia.

„Úplne odstránime pouličný predaj, veštenie a iné delikventné činnosti,“ povedal parížsky prefekt Laurent Nuñez.

Zbrane v antikvariátoch

Opatrenie sa má dotknúť aj tradičných obchodníkov s knihami, kalendármi alebo pohľadnicami, ktorých drevené stánky so zelenými strechami lemujú pobrežie Seiny.

Takzvaní bouquinisti prevádzkujú svoje obchody od 16. storočia a od roku 2019 sú súčasťou francúzskeho nehmotného kultúrneho dedičstva.

Od prevádzkovateľov stánkov však úrady pred olympiádou žiadajú, aby ich z bezpečnostných dôvodov na niekoľko týždňov zatvorili, demontovali a počas hier rozložili na inom mieste.

Najväčšie obavy sú spojené s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

OH Paríž 2024

Svet

Teraz najčítanejšie