Denník N

Zomrel Karel Schwarzenberg. Lesník a krčmár, ktorý naplnil rodovú tradíciu služby krajine

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ľudí okolo seba, najmä ak sú dlhodobo výrazní, zvykneme posudzovať podľa toho, ako sa prejavovali v posledných rokoch. Pri Karlovi Schwarzenbergovi by sme tým robili vážnu chybu. Vďaka svojmu pôvodu mal predpoklad uvedomovať si trvalosť hodnôt, ktoré presahujú ľudský život. Toto je text najmä o tom, ako s ním naložil.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V roku 2011 potriasol Karel Schwarzenberg, vtedajší český minister zahraničných vecí, rukou staručkému bielovlasému hrnčiarovi a keramikovi.

Volal sa Miroslav Smíšek, žil na Novom Zélande a bol ocenený za šírenie dobrého mena svojej vlasti po tom, čo v pokročilom veku vyrobil stovky kusov keramiky pre filmovú verziu slávneho Pána prsteňov.

Diela s nadčasovým posolstvom, ktorého zásadná myšlienka hovorí: „Nám neprináleží zvládnuť všetky temné sily sveta a všetky zvraty histórie. Musíme však urobiť, čo môžeme, pre dobro rokov, do ktorých sme vrhnutí, vykoreňovať zlo na poliach, ktoré poznáme, aby tí, ktorí prídu po nás, mohli obrábať čistú krajinu. Aké počasie budú mať, o tom nerozhodneme.“

Túto metaforu použil britský spisovateľ J. R. R. Tolkien ako útechu, vari aj zmierenie tvárou v tvár neodvratnej smrti.

Prejdime si v niekoľkých zastaveniach život Karla Schwarzenberga, to, čo ho formovalo, a ako s tým naložil. Záver nech si urobí každý sám.

Karel Schwarzenberg zomrel v sobotu vo veku 85 rokov.

Siedmy toho mena

Keď 28. októbra 2023 preberal Schwarzenbergov syn za chorého otca vo Vladislavskej sále Pražského hradu najvyššie štátne vyznamenanie, nebolo to preto, že by Karel Schwarzenberg odtlačil do knihy českej štátnosti len stopu ministra zahraničia. A ešte menej stopu zakladateľa TOP 09.

Johannes Schwarzenberg prebral od prezidenta Petra Pavla ocenenie pre svojho otca Karla. Foto – Deník N/Ludvík Hradilek

Schwarzenbergovci sú starý šľachtický rod. Bez toho, že by sme z jeho histórie robili prednášku, od čias Erkingera I., slobodného pána zo Schwarzenbergu (1362 až 1437), s ktorým sa spája začiatok rastu ich vplyvu, často pôsobili na postoch kľúčových pre chod krajiny.

Karel zo Schwarzenbergu, siedmy toho mena, sa tak v roku 1937 narodil do rodu, ktorého príslušníci v minulosti zastávali funkcie ako cisársky radca, predseda ríšskej dvornej rady, maršal a veliteľ protinapoleonských armád, ministerský predseda či dôverník Františka Ferdinanda d’Este.

Funkcia – a zodpovednosť. Karel Schwarzenberg sa neskôr k tejto kombinácii často vracal, keď spomínal na detstvo.

„Šľachtic bol na jednej strane členom ozbrojenej družiny vládcu, ale na druhej strane bol za svojich poddaných zodpovedný a musel ich brániť. Tá zodpovednosť bola a je pre nás tým najdôležitejším. Celá výchova mojich rodičov vlastne systematicky viedla k zodpovednosti za našich ľudí. […] To bolo u nás vždy to najdôležitejšie,“ vysvetľoval Schwarzenberg v roku 1989 v rozhovorovej knihe Karla Hvížďalu Kniežací život.

Kalendárne na deň po narodení Karla Schwarzenberga vychádza 500 rokov od Erkingerovho úmrtia (ak odhliadneme od zmeny kalendára, ktorá vyškrtla desať októbrových dní roku 1582). Doba však mala vlastné čerstvé výročie. Od smrti T. G. Masaryka ubehli tri mesiace. Do anšlusu zostávali tiež tri, do Mníchova deväť mesiacov. Československé pohraničie voňalo čerstvým betónom.

Aristokratická výchova Karla Schwarzenberga neznamenala len to, že sa na Orlíku po vojne mohol učiť o bitke pri Slavkove z mapy, ktorá bola spoznámkovaná osobne Napoleonom. Dozvedel sa aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Československo

História

Svet

Teraz najčítanejšie