Denník N

Odkryli záhadu o Nord Streame? Washington Post píše, že ho odpálili Ukrajinci bez vedomia Zelenského

Únik plynu z Nord Streamu v Baltskom mori. Foto - TASR/AP, Švédska pobrežná stráž
Únik plynu z Nord Streamu v Baltskom mori. Foto – TASR/AP, Švédska pobrežná stráž

Ukrajinský plukovník, ktorý je podľa Washington Postu zodpovedný za poškodenie plynovodu Nord Stream, je pre iný prípad vo vyšetrovacej väzbe.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minuloročné výbuchy systému plynovodov Nord Stream boli také silné, že ich podľa mnohých odborníkov mohol spôsobiť len štátny aktér.

Spočiatku viacerí lídri naznačovali, že vinníkom bolo Rusko s motívom poukázať na zraniteľnosť Európy. Špekulovalo sa aj o možnosti, že plynovod nezničil Kremeľ, ale Spojené štáty americké s pomocou spojencov z NATO.

Žiadne dôkazy, že by bol za incident zodpovedný Kremeľ alebo Biely dom, sa však zatiaľ nenašli. V marci uniknuté dokumenty z USA ukázali, že za explóziami mohli byť ukrajinskí predstavitelia.

Túto verziu potvrdzuje aj nová investigatíva nemeckého časopisu Der Spiegel a denníka Washington Post. Americké noviny s odvolaním na zdroje na Ukrajine aj z iných európskych krajín píšu ako o hotovej veci, že Nord Stream odpálila ukrajinská skupina.

Na jej čele bol údajne plukovník Roman Červinskyj, ktorý to však popiera. Ukrajinské úrady sa k správe nevyjadrili.

Aj v tomto prípade napriek kategoricky znejúcim tvrdeniam Washington Postu treba byť s definitívnymi závermi opatrný a počkať si na oficiálne vyšetrovanie. Napríklad expert na ruskú propagandu Ian Gerner tvrdí, že verzii amerických novín nedôveruje.

Lenže aj napríklad bezpečnostný novinár časopisu The Economist Shashank Joshi v reakcii na zverejnený text tvrdí, že máme „dostatok dôkazov, ktoré naznačujú, že za útokom na Nord Stream bola naozaj Ukrajina“.

Pod falošnou identitou si vraj objednali plachetnicu

Kľúčové zistenie textu Washington Postu sa netýka samotného Nord Streamu, ale oveľa širšieho ukrajinského problému. Americké noviny tvrdia, že prípad poškodeného plynovodu poukazuje na „komplexnú dynamiku a súperenie“ medzi politickým vedením na jednej strane a vojenským velením a spravodajskými službami na strane druhej.

Americký denník vo svojom článku zdôrazňuje, že operácia s cieľom zničiť Nord Stream vznikala bez Zelenského vedomia. Viacerí diplomati boli od začiatku presvedčení, že ukrajinský prezident si bol dobre vedomý, že útok na Nord Stream môže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie