Denník N

Kto hovorí pravdu o zamestnanosti – Fico či Radičová?

Foto – TASR
Foto – TASR

Fico spája čísla, ktoré spájať nemožno, len preto, aby jeho vláda vyzerala dobre. Ale opatrne treba brať aj Radičovej obranu.

Robert Fico a jeho ministri radi porovnávajú výsledky svojej štvorročnej práce s tým, čo stihla urobiť za necelé dva roky vláda Ivety Radičovej. Zvlášť obľúbené je porovnanie, ktoré ukazuje, ako za ktorej vlády klesla alebo stúpla nezamestnanosť a koľko ľudí si našlo prácu.

Fico napríklad hovorí, že počet zamestnaných za jeho vlády stúpol o 130-tisíc a za vlády Ivety Radičovej narástol počet nezamestnaných o 22 300. Tvrdí tiež, že jeho vláde sa podarilo znížiť celkovú nezamestnanosť z úrovne 14,7 percenta na evidovanú nezamestnanosť 10,6 percenta. A opakuje to na tlačových konferenciách, programových konferenciách Smeru, v straníckych novinách.

Expremiérka Iveta Radičová si povedala, že už stačilo. Ficovi odkázala, že nie je fér porovnávať necelé dva roky jej vlády s tým, na čo mal Fico štyri roky. A že ak už chce premiér porovnávať, mal by porovnávať len to, čo sa porovnávať má, určite nie dva odlišné spôsoby výpočtu nezamestnanosti.

Pridáva, že keby za zamestnaných nerátal aj ľudí na aktivačných prácach, ktorí nepoberajú mzdu, ale sociálnu dávku, zistil by napríklad, že za jej vlády rástla zamestnanosť dokonca rýchlejšie ako za jeho.

Čo porovnáva Fico

Keď Fico hovorí, že nezamestnanosť za jeho druhej vlády klesla zo 14,7 na 10,6 percenta, uvádza čísla z dvoch rôznych štatistík, ktoré spájať nemožno (mimochodom, pri rovnakej logike by za Radičovej vlády klesla nezamestnanosť zo 14 na 13,4 percenta).

celkovej, resp. registrovanej nezamestnanosti sú započítaní aj takí ľudia na úradoch práce, ktorí sú na péenke, aktivačných prácach, rekvalifikačných kurzoch či na absolventskej praxi. Títo v evidovanej nezamestnanosti nie sú, preto je nižšia.

Fico si zobral údaj za júl 2012 z celkovej, teda registrovanej nezamestnanosti, ktorá je vyššia. To je tých 14,7 percenta. A porovnal ju s evidovanou – teda nižšou.  Keby pracoval s číslami korektne, povedal by, že nezamestnanosť za jeho vlády klesla na 12,4 percenta a nie až na 10,6 percenta (údaj za december 2015, pozn. red.).

Richter si tiež pomohol zmenou metodiky

V lete 2013 vyšlo najavo, že ústredie práce pozmenilo spôsob, ako ráta verejnosti známejšiu evidovanú (disponibilnú) nezamestnanosť. Jednoducho, ľudia na aktivačných prácach sa odrazu prestali počítať medzi nezamestnaných. V praxi to vtedy znamenalo, že približne 10-tisíc osôb už nepatrilo medzi disponibilných nezamestnaných. A ľudí bez práce tak zrazu bolo naoko menej.

Každá ďalšia tlačová konferencia ministra Richtera k nezamestnanosti vyvolávala otázky, či sa zase niečo nezmenilo.

Keby sa spôsob výpočtu evidovanej (disponibilnej) nezamestnanosti nezmenil, v decembri 2015 by nebola vo výške 10,6 percenta, ale 11,3 percenta (podľa starej metodiky, zdroj – UniCredit Bank, pozn. red.).

Platí, že podľa celkovej nezamestnanosti meranej na úradoch práce narástol počet ľudí bez práce za Radičovej vlády o 22,3 tisíca, o čom hovorí Fico. Podľa rovnakého porovnania klesol za 4 roky Ficovej vlády počet nezamestnaných o 63,5 tisíca.

 

 

No a v kampani Smeru spomínaný nárast počtu zamestnaných o 130-tisíc má Fico z úplne iného zdroja získaný úplne inak pokrivenou metodikou. Ide o nárast počtu zamestnancov medzi aprílom 2012 a novembrom 2015. Toto číslo zo Sociálnej poisťovne však nezahŕňa zmenu počtu ostatných pracujúcich – teda živnostníkov či dohodárov.

Kompletnú štatistiku zamestnaných ľudí robí Štatistický úrad SR. A podľa jeho údajov bol nárast zamestnanosti počas Ficovej vlády na Slovensku o polovicu menší ako Ficom prezentované číslo. Počet živnostníkov totiž za Fica výrazne klesol.

A čo Radičová?

Iveta Radičová reaguje na Fica vlastnými prepočtami. Pri svojich výpočtoch vychádza z dotazníkového zisťovania štatistického úradu, ktorého čísla sa používajú pri medzinárodných porovnaniach.

Radičová totiž očistila počty zamestnaných o ľudí na aktivačných prácach a o tých, ktorí pracujú v zahraničí. Ľudí na aktivačných prácach zase prirátala do skupiny nezamestnaných.

 

 

Radičová začína porovnanie v druhom kvartáli 2010, keď preberala vládu. Robertovi Ficovi ju potom odovzdávala v druhom kvartáli 2012. Posledné dostupné dáta sú za tretí štvrťrok 2015.

Vybrať ľudí na aktivačných prácach zo štatistiky zamestnanosti dáva zmysel. Aj ekonómovia majú radšej takto upravené dáta zamestnanosti. „Mňa ako ekonóma zaujíma

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie