Denník N

Odvolaný riaditeľ TANAP-u zachránil najviac lesov, no mal spory s aktivistami aj horolezcami

Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku. Foto – Soňa Mäkká
Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku. Foto – Soňa Mäkká

Ochranárska kariéra odvolaného riaditeľa TANAP-u Pavla Majka sa začala strážením hniezd dravcov a zachraňovaním vydry na cestách. Po odbočke k obchodovaniu s drevom a organizovaniu poľovačiek brzdil Majko v Tatrách developerov a výrazne prispel k tomu, že TANAP má najviac chránených území zo všetkých slovenských národných parkov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba odvolal minulý týždeň riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka. Dôvod neuviedol.

Majko bol riaditeľom TANAP-u od roku 2007, proti jeho vymenovaniu sa v tom čase zdvihla vlna kritiky od mimovládnych ochranárov. Do funkcie prišiel z firiem, ktoré sa zaoberali predajom dreva a komerčným odstrelom zveri. Na rozdiel od jeho nástupcu Petra Olexu však už mal za sebou pozitívne výsledky v ochrane prírody a časom priniesol výsledky aj v Tatrách.

Pomáhal chytať vykrádačov orlích hniezd

Pavol Majko je zoológ, vyštudoval lesné inžinierstvo na Technickej univerzite vo Zvolene. V ochrane prírody pracuje od roku 1993.

„Bol veľmi aktívny ochranár. Pracoval v Slovenskej agentúre životného prostredia a zaoberal sa ochranou orla skalného. Robili monitoring, základný výskum, strážili hniezda a chytali vykrádačov,“ spomína dlhoročný tatranský ochranár Erik Baláž. S Majkom sa spoznal prostredníctvom skupiny na ochranu lesných kurovitých vtákov, teda hlucháňa, tetrova hoľniaka a jariabka.

Pavol Majko sa podieľal na zadržaní vykrádačov orlích hniezd v Chočských vrchoch a vo Veľkej Fatre. Ako prvý začal poukazovať na nebezpečenstvo cestnej dopravy pre vydru a navrhoval opatrenia na elimináciu úmrtí tohto chráneného zvieraťa, napríklad oplotenie pri diaľnici a dopravné značky.

Kôprová dolina vo Vysokých Tatrách, obnova lesa po kalamite. Foto – Soňa Mäkká

Z agentúry prešiel Majko na správu Tatranského národného parku, kde robil zoológa, a potom do Národného parku Nízke Tatry ako vedúci pracoviska v Liptovskom Hrádku. Už tam sa začal venovať súkromnému biznisu vo firme Interwood, ktorá kupovala drevo a stavala drevodomy pre Aquapark Tatralandia.

Vtedajší riaditeľ Správy Národného parku Nízke Tatry Marián Jasík hovorí, že Majko ho o svojej druhej práci informoval, no keďže nekupoval drevo z tohto národného parku a nemalo to žiaden vplyv na jeho pracovný výkon, nepovažoval to za problém. Majko mal navyše v regióne množstvo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Ochrana prírody

Príroda

Tomáš Taraba

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie