Denník N

Vyše trojročný syn si nevie odvyknúť od plienok. Naozaj je to banalita alebo je za tým psychický blok?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Náš triapolročný syn odmieta chodiť na toaletu. Už asi rok je síce celý deň bez plienok, ale plienky využíva ako záchod. Chodí do škôlky a tam vydrží celý deň bez toho, aby sa pomočil, doterajší rekord bol 20 hodín bez močenia, keďže on aj vedome začne menej piť, aby nemusel ísť na záchod.

Pediater vylúčil urologický a nefrologický problém a odporučil nás do rúk klinického psychológa. Manželka s ním preto zašla k pani psychologičke. Tá mu dala niekoľko úloh, a keď videla, že je šikovný, vyhlásila, že je všetko v poriadku. Len tým, že je jedináčik a všetka pozornosť sa sústreďuje naňho, je manipulatívny a máme byť naňho tvrdší. Ale nám a ani učiteľkám v škôlke sa nezdá, že by to bol iba takýto banálny problém.

My naozaj s týmto problémom už bojujeme takmer dva roky, skúsili sme už skoro všetko a sme zúfalí. Aj pani učiteľky v škôlke poznamenali, že je iný ako ostatné deti. Že síce aj im pripadá šikovný, priateľský, spoločenský a že aj ostatné deti ho majú rady, ale ak je niečo mimo jeho zvykov, tak dokáže vzdorovať a kričať z celých pľúc tak, že ho nedokážu utíšiť.

Nám osobne pripadá mimoriadne úzkostlivý. Dokáže sa báť aj banálnych vecí, a čo sa týka tých toaletných problémov, tam sa nám zdá, že má psychický blok, ktorý nedokáže prekonať.

Snažili sme sa dodržiavať všetky rady týkajúce sa toho, aby uňho nevznikol psychický blok, ale očividne ho niečo vyvolalo a teraz nevieme z toho von, lebo nás každý odbíja s tým, že je to banalita a len sa máme viac snažiť.

Peter, 33 rokov

Odpovedá psychologička Jana Ashford

Milý Peter,

viem si predstaviť, že Vám ťažkosti Vášho syna spôsobujú starosti a ste bezradní. U niektorých detí sa stáva, že odmietajú vykonávať veľkú potrebu do záchoda či nočníka, ale Váš syn zadržiava aj moč, čo je menej časté. Spomínate, že podľa pani učiteliek v škôlke je iný ako ostatné deti, že ho rozruší, keď sa nedeje niečo tak, ako je zvyknutý, a že je veľmi úzkostlivý a ustráchaný.

Pre lepšie porozumenie tomu, čo sa deje, by som Vám odporučila návštevu ďalšieho detského klinického psychológa, ktorý by nespravil len orientačné zhodnotenie rozumových schopností Vášho syna, ale zameral sa viac

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Rodičovstvo

Vzťahy

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie