Denník N

Šanca, že sa mi v zahraničí podarí presadiť, nebola ani jedno percento, hovorí choreograf Anton Lachky

Z predstavenia Tí druhí. Foto - Romain Vennekens
Z predstavenia Tí druhí. Foto – Romain Vennekens

Anton Lachky pochádza zo Slovenska, od roku 2002 pôsobí v Bruseli a dnes patrí k uznávaným choreografom. Nedávno sa s tanečnou inscenáciou Tí druhí predstavil aj slovenskému publiku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Anton Lachky je tanečník, choreograf a pedagóg. Ako choreograf spolupracoval s mnohými zahraničnými súbormi na Islande, vo Švédsku, Fínsku či v Taliansku, s ktorými obišiel svet a získal viaceré ocenenia.

V Bruseli, kde žije už vyše dvadsať rokov, vedie úspešný tanečný súbor Anton Lachky Company. Medzi najoceňovanejšie počiny súboru patrí predstavenie s environmentálnou témou Tí druhí (The Others, 2021), ktoré dnes hráva v deviatich jazykoch. Rozpráva príbeh o štyroch mladých ľuďoch žijúcich v distopickom svete z plastu a bez živých bytostí.

V rozhovore Anton Lachky hovorí aj o tom:

  • ako predstavenie Tí druhí vzniklo a prečo ho zacielil najmä na mladých ľudí;
  • ako sa mu ako tanečníkovi podarilo presadiť v zahraničí;
  • prečo je podľa neho belgická tanečná scéna pre mnohých príťažlivá a aké sú jej negatíva;
  • prečo si myslí, že aj Slovensko môže byť zaujímavá destinácia pre začínajúcich umelcov;
  • čomu by sa venoval, ak by sa mu nepodarilo presadiť v tanci.

V októbri malo vaše predstavenie Tí druhí turné po slovenských mestách. Aký ste z toho mali pocit?

Som z toho veľmi šťastný, hoci som na predstaveniach nebol osobne, keďže paralelne pracujem na viacerých projektoch. Ale som rád, že sme hrali pre slovenských divákov. Predtým bolo predstavenie uvedené v ôsmich jazykoch, teraz sme ho preložili aj do slovenčiny, aby bolo dostupnejšie pre tunajších divákov.

Viac ako dvadsať rokov sa pohybujete v zahraničí, čo pre vás znamená, že ste sa predstavili domácemu publiku?

Samozrejme, vnímam to osobne, keďže mám belgické aj slovenské občianstvo. Nedávno som sa s niekým o tom rozprával a pýtal sa ma, či mám pocit, že som Belgičan. Povedal som, že na Slovensku som sa narodil, mám tu rodinu, a preto vždy budem Slovákom. Som preto šťastný, že som tu mohol uviesť naše predstavenie, pretože ho mala možnosť vidieť rodina, priatelia, známi. Zároveň mám pocit, že po dvadsiatich odpracovaných rokoch v kariére aj verejnosť vie, kto som.

Anton Lachky. Foto – Archív A. L.

Tanečnú inscenáciu Tí druhí ste vytvorili v roku 2021 a jej hlavnou témou je ekológia a klimatická kríza. Ako vznikla?

Celé to vzniklo spôsobom života, akým s mojou manželkou žijeme. Hlavnou iniciátorkou bola práve ona, pretože je touto témou priam „posadnutá“, a napísala aj prvý text. Až keď bol príbeh hotový, tak som na text postupne vytváral choreografiu. Ešte nikdy som takto netvoril. Bolo to prvýkrát, že som pracoval priamo s existujúcim textom, hoci sme to dlhé roky chceli takto urobiť.

Predstavenie má dve línie. Prvú tvorí hudobná a tanečná zložka, druhú príbeh, ktorý je publiku sprostredkovaný prostredníctvom hlasu v pozadí, nahovorenom herečkou Luciou Hurajovou. Inscenácia je vďaka tomu dostupnejšia a dokáže osloviť aj mladších divákov. Čo vás k tomu viedlo?

Je to moje druhé predstavenie, ktoré bolo robené pre mladé publikum, prvým bolo predstavenie Cartoon z roku 2017. Určite to súvisí s tým, že som sa pred jedenástimi rokmi stal otcom, dnes mám dve deti. Moje deti videli veľmi veľa predstavení, chodia aj na skúšky a sú pravidelne v divadlách. So ženou sa ich snažíme kultúrne aj umelecky vzdelávať a chcel som vytvoriť predstavenie, v ktorom by sa našli. Okrem toho som chcel

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie