Denník N

Nie je to náboženský konflikt, ale lepšie sa umiera za Boha ako za štát. Expert Josef Kraus vybral päť kníh o Izraeli a Palestíne

Josef Kraus. Foto - archív JK
Josef Kraus. Foto – archív JK

V rubrike a newslettri s názvom Päť kníh odporúča vybraná osoba päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Nový diel vychádza každú stredu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Expert na Blízky východ z Masarykovej univerzity Josef Kraus sa obáva, že dnes je móda vybrať si, či držíme palce Izraelu alebo Palestíne, ako keby to bol futbal. „Je to emocionálna záležitosť, nie racionálna,“ hovorí.

Konflikt je podľa neho opradený mnohými mýtmi – od historického nároku na územie až po náboženstvo, ktoré v ňom v skutočnosti nezohráva úlohu. Je len katalyzátorom a slúži na mobilizáciu, lebo lepšie sa umiera za Boha ako „za to, aby štát získal prístup k rieke alebo ropnému nálezisku“, hovorí.

Do hry vstupuje aj antisemitská karta, ktorú Izrael podľa Krausa často zneužíva, a sociálne siete, na ktorých sa veľmi rýchlo šíria zábery z bojov.

„Na tomto konflikte sa veľmi ukazuje, že už ani tak nejde o to, čo je alebo nie je pravda, ale čo jedna alebo druhá strana za pravdu považuje a ako to celé emocionálne vníma. Už je úplne jedno, či niekto rozstrieľa nemocnicu a či to bola vlastná alebo cudzia raketa. Dôležité je, že jedna časť sveta to vníma ako izraelský útok a druhá ako palestínsky. Nie je dôležité, kde je pravda,“ hovorí a odporúča päť kníh na lepšie pochopenie izraelsko-palestínskeho konfliktu.

Päť kníh o izraelsko-palestínskom konflikte, ktoré vybral Josef Kraus

Izraelsko-palestínsky konflikt je veľmi komplikovaný a ani zďaleka nie je čierno-biely. Myslíte si, že mu verejnosť na Slovensku a v Česku rozumie?

Obávam sa, že vôbec nie. Je móda brať to ako futbal, teda vyberiem si tím, ktorému fandím, či sú to červení, alebo bieli. Je to emocionálna záležitosť, nie racionálna. Prečítať si niečo na Wikipédii alebo si pozrieť jedno video z človeka nerobí odborníka.

Okrem toho, nie je to len otázka sporu medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi, ale celoregionálna záležitosť. Vyjadruje sa k nej libanonský Hizballáh, Turci, Iránci, ale aj Rusi, Američania, Saudskoarabi a ďalší. Bez znalosti nielen regionálnej dynamiky, ale aj kontextu a historických udalostí, ktoré tomu predchádzali, sa tomu úplne rozumieť nedá. A potom si môžeme len na základe emócií vybrať, či budeme drukovať červenému alebo bielemu tímu ako vo futbale.

Kde treba začať? Lebo ako hovoríte, je to komplikované, nie je to len Izrael a Palestína, zasahujú do toho iné krajiny, vzťahy medzi nimi, teroristické organizácie, náboženstvo…

Odborník sa tomu musí venovať roky a najmä do regiónu chodiť. Bez terénneho výskumu nemá šancu sa do toho dostať, pretože sprostredkovaná história je veľmi dôležitá. Jedna vec je objektívna história, ak také niečo vôbec existuje, ale druhá vec je, ako históriu vnímajú jednotliví účastníci.

Na tomto konflikte sa ukazuje, že už ani tak nejde o to, čo je alebo nie je pravda, ale čo jedna alebo druhá strana za pravdu považuje a ako to celé emocionálne vníma. Už je úplne jedno, či niekto rozstrieľa nemocnicu a či to bola vlastná alebo cudzia raketa. Dôležité je, že jedna časť sveta to vníma ako izraelský útok a druhá ako palestínsky. Nie je dôležité, kde je pravda.

Pre porozumenie dynamiky regiónu je na začiatku dôležité

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Knihy

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Kultúra, Svet

Teraz najčítanejšie