Denník N

Päť kníh o fyzike vyberá vedec Samuel Kováčik. Knihy, ktoré mi dali najviac, boli tie ťažké, vraví

Samuel Kováčik. Foto - archív SK
Samuel Kováčik. Foto – archív SK

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Päť kníh je rubrika a newsletter, kde každú stredu vybraná osobnosť odporúča päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Dnes vyberá knihy o fyzike teoretický fyzik a popularizátor vedy Samuel Kováčik, autor projektu Vedátor.

„Štúdium fyziky ma naučilo prečítať si knihu aj s tým, že jej nerozumiem,“ hovorí Kováčik v rozhovore.

„Skriptá som čítal tak, že po prvom čítaní som sa snažil pochopiť základné kontúry toho, čo sa mi autor snažil povedať. Po druhom čítaní už mám nejaké záchytné body a viem, ako je niečo súčasťou celku. A až pri treťom čítaní to začne dávať zmysel,“ vysvetľuje.

Najviac mu vraj dali knihy, ktoré boli ťažké. „Ambíciou predsa nemá byť rozumieť všetkému. Treba sa naučiť prijať fakt, že niečomu nerozumieme. A oceniť, že tomu dnes rozumiem viac ako včera,“ dodáva.

Päť kníh, ktoré vybral Samuel Kováčik

Často opakujete, že vďaka fyzike vidíte svet trochu inými očami a vnímate čaro vecí, ktoré iní považujú za obyčajné. Môžete uviesť príklad, kedy sa to prejavuje?

Tak ako rapperi sa musia prevážať v drahých autách, aby zaujali ľudí, tak aj my vedci sa musíme vedieť nejako predať. Ľudia počas štúdia získajú schopnosť pozerať sa na veci inak. Človek sa pozrie na oblohu a povie, že je to pekná modrá obloha. No ja začnem rozmýšľať, ako sa to svetlo rozptyľuje, aké je zvláštne, že niečo k nám vôbec prenikne, aké úzke sú pásma, ktoré vidíme…

Časť krásy človek úplne prehliada. Dnes si uvedomujem, že napríklad stromy sú brutálne zaujímavé. Nasávajú vzduch a z neho rastú. Minule som sa pri hrabaní lístia na záhrade zamyslel, kde sa za ten rok to lístie vzalo, a vždy ma to vie udiviť.

Nie je to tá najužitočnejšia vec, ktorú nám veda dáva, ale pre mňa osobne robí zo sveta zaujímavejšie miesto.

Schopnosť pozerať sa na svet inými očami sa v človeku zrejme neobjaví v momente, keď si pošle prihlášku na štúdium fyziky. Asi bola vo vás už dávno predtým, nie?

Práveže niektoré veci prišli oveľa neskôr. Išiel som študovať fyziku, lebo ma fascinovali tie „divné“ veci – čierne diery, kvantová fyzika a podobne. Až keď som bol vyštudovaný fyzik, polieval som záhradu a všimol som si, že viem robiť dvojitú dúhu, tak som si uvedomil, že sme na škole nemali priestor vysvetliť si, ako dúha vzniká. Študent sa len dozvie, že tam ide o lom svetla a ostatné z toho vyplýva. Našiel som si teda skriptá z optiky, v ktorých bola dúha vysvetlená, doštudoval som si to a povedal som si, že vau, to je zaujímavé.

Oslovili sme vás do rubriky o knihách. Považujete sa za knihomoľa?

Asi áno. Hlavne sa musím správať veľmi disciplinovane, keď idem do kníhkupectva.

Pôsobíte na dvoch univerzitách, píšete knihy, cez projekt Vedátor popularizujete vedu, robíte týždenný podcast… Koľko toho musíte prečítať, aby ste mali dosť obsahu pre všetky tieto aktivity?

Rád behávam a pri behu počúvam audioknihy. Keď som trénoval na maratón, tak to bolo osem až desať hodín tréningu týždenne, čo je jedna kratšia audiokniha alebo jedna dlhšia za dva týždne. Aj vďaka tomu som vedel „prečítať“ relatívne veľa kníh.

Niektoré knihy sa nedajú vydať vo forme audioknihy. Teraz mám napríklad knihu Gödel, Escher, Bach, čítam ju asi tri mesiace a som na strane 450. Je to enormne pomalé čítanie, takže niekedy sa tempo môjho čítania spomalí. A zas niektoré knihy sú natoľko podnetné, že človek dostane každých 20 strán inšpiráciu, ako niečo spracovať a rozvíjať ďalej. Keď som písal knihu, tak som toho musel prejsť extrémne veľa, niektoré kratšie knihy som prešiel za tri dni a nahromadilo sa mi vtedy veľmi veľa materiálu, ktorý môžem postupne spracovávať.

Pri behu je ťažké robiť si z knihy poznámky. Čo robíte, aby ste nezabudli, o čom ste čítali alebo počúvali?

Ja mám skromné ambície. Z knihy sa snažím zapamätať si tri myšlienky. Ale keď je tam niečo zaujímavé, normálne sa zastavím, pošlem sám sebe mail a potom si ho doma nájdem. Prípadne máme dokument na podcasty, do ktorého si len napíšem jeden riadok a potom viem, že sa k tomu môžem vrátiť a urobiť si väčší rešerš.

Pred pár dňami vyšla vaša nová kniha Kúsky reality. V čom sa odlišuje od vašej predchádzajúcej knihy Obyčajné zázraky?

Verejne som vyhlásil, že nebudem písať pokračovanie Obyčajných zázrakov, potom som dopísal Kúsky reality a smutne som zhodnotil, že v niečom som to pokračovanie napísal.

Kúsky reality sú kniha o fyzike tých najobyčajnejších vecí – teda čo je priestor a čas. Môže sa to zdať ako nudná vec, ale dajú sa o tom napísať stovky stránok a človek prejde len základy. Povedal by som, že je to mierne zložitejšia kniha ako Obyčajné zázraky. Tie sú urobené na štýl akoby degustačnej večere. Chcel som, aby keď si ich niekto prečíta, prejde napríklad 20 strán o elektrine a bleskoch, tak si povie, že si ide nájsť ďalšiu knižku, v ktorej sa dozvie viac. Sú to teda úvody do rôznych tém.

Kúsky reality som sa snažil napísať tak, že keď si ich niekto prečíta, tak to bude mať tak dobre vysvetlené, ako som len vedel bez použitia rovníc. Ak by už čitateľ chcel ísť do témy hlbšie, potreboval by matematiku. Snažil som sa teda zájsť bez matematiky tak ďaleko, ako sa len dá.

Kniha je o teórii relativity a kvantovej fyzike. Prečo tieto témy?

Lebo sú to piliere modernej fyziky. Obe boli objavené plus-mínus naraz, keď sa lámalo 19. a 20. storočie. Dovtedy sme si mysleli, že fyziku už poznáme. Vedeli sme, ako padá kameň, ako sa vlní voda, ako sa hýbe svetlo… Mysleli sme si, že už je to všetko viac-menej jasné. Vtedy sa zistilo, že keď sa pozrieme na veci, ktoré sú veľmi energetické a rýchle, tak sa správajú úplne inak. A keď sa pozrieme na veci, ktoré sú veľmi malé, tak sa správajú tiež úplne inak.

To nás prinútilo prehodnotiť základy, ktoré

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Vesmír

Slovensko, Veda

Teraz najčítanejšie