Denník N

Greta Thunberg spája klimatické hnutie s bojom za Palestínu. Je naivná, kritizujú ju v Nemecku (profil týždňa)

Greta Thunberg. Ilustrácia – Midjourney
Greta Thunberg. Ilustrácia – Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V nedeľu sa v Amsterdame uskutočnila najväčšia demonštrácia za boj s klimatickou krízou v dejinách Holandska. Podľa polície sa na nej zúčastnilo 85-tisíc ľudí.

Je možné, že nabudúce ich toľko nepríde. Okrem klimatických prejavov zazneli – nielen medzi ľuďmi, ale i na pódiu – slogany a prejavy na podporu Palestínčanov v Gaze. No nie všetkým účastníkom sa to páčilo.

Boj proti klimatickej kríze spojila s bojom za slobodnú Palestínu aj Greta Thunberg, nepísaná líderka svetového hnutia za boj proti otepľovaniu. „Neexistuje klimatická spravodlivosť na okupovanom území,“ zopakovala viackrát.

V jednej chvíli na pódium prišiel holandský klimatický aktivista Erjan Dam, ktorý jej vytrhol mikrofón z rúk. „Prišiel som sem na klimatickú demonštráciu a nie na politickú,“ povedal predtým, ako ho odviedli.

Dam neskôr pre Spiegel povedal, že sa cítil zneužitý, rovnako ako ďalší účastníci klimatického protestu.

Na demonštrácii bol aj český novinár Jiří Svoboda. Ako napísal na sieti X, na klimatickom proteste sa zúčastnili všetky vekové aj politické kategórie v Holandsku – od anarchokomunistov cez zelených, socialistov, odborárov po pravicových liberálov. „Jediné, čo týchto ľudí spája, je záujem o klímu,“ napísal.

Dodal, že keď sa začalo skandovať „from the river to the sea“ (od rieky k moru), mnohí v dave si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Klimatická kríza

Profil týždňa

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie