Vývoj bojov (630. deň): Ani Putin nemôže čakať roky. Tri dôvody, prečo pri Ukrajine netreba strácať nádej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]
- Ruská analytička píše, prečo ani Putinovi nemusí dlhá vojna vyhovovať.
- Situácia v dedine Krynky je pre ruských vojakov samovražedná, píše BBC.
- Naďalej sa špekuluje, prečo unikla správa o ústupe ruských jednotiek z ľavého brehu Dnipra.
- Videá dňa: dron naháňa Rusov v aute, ukrajinské lietadlo tesne minulo vrtuľník.
Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 13. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.
Nálada na Západe je v súvislosti s Ukrajinou posledné týždne podobná ako počasie vonku. Už je jasné, že ukrajinská letná protiofenzíva nevyšla, jednotky oslobodili len malé okupované územie a nič na tom nemenia ani úspešné útoky na ruskú Čiernomorskú flotilu. Ako povedal jeden nórsky expert, tieto útoky nesúvisia s protiofenzívou a začalo sa s nimi dávnejšie.
Aj po článku náčelníka generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl Valeryja Zalužného pre Economist, kde priznal neúspech protiofenzívy, no zároveň načrtol, čo treba urobiť, aby to nabudúce vyšlo lepšie, sa v západných médiách začali šíriť skôr pesimistické články. „Vojnu s Putinom prehrávame. Podcenili sme jeho mocného spojenca – čas,“ publikoval napríklad Denník N komentár českého diplomata Michaela Žantovského.
Tatiana Stanovajová je jednou z najväčších odborníčok na ruskú vnútornú politiku. Ruská analytička žije vo Francúzsku, no má prehľad a rozumie tomu, čo sa deje v Kremli. Na sieti X teraz napísala, že realita v dlhodobom horizonte nie je taká radostná ani pre Putina.
Argumentuje troma dôvodmi, prečo situácia pre Ukrajinu nemusí byť taká zlá, ako sa teraz javí.
Prvý argument je kľúčový. Podľa analytičky je stále „vysoko nepravdepodobné“, že