Denník N

Diváci šomrali a odchádzali, no Kocúrkovo je inscenáciou sezóny. Najlepší herci sú však v Martine

Z inscenácie Kocúrkovo, SND. Foto - Braňo Konečný
Z inscenácie Kocúrkovo, SND. Foto – Braňo Konečný

Najviac cien 26. ročníka ankety Dosky 2023 získalo SND s provokatívnou verziou slovenskej klasiky, uspela aj moderná adaptácia antiky v podaní Slovenského komorného divadla.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mnoho hluku táto komédia narobila. Domnieval sa totižto nejeden, ktorý satire nerozumel, že sa to všetko na túto alebo túto obec, alebo práve na isté osoby vzťahuje.

Tieto vety napísal v predslove prvého vydania svojej knihy Kocúrkovo alebo len aby sme v hanbe nezostali Ján Chalupka. Ako je možné, že satirická komédia z druhej polovice 19. storočia sa stala divadelnou inscenáciou sezóny 2022/2023 a získala najviac cien v ankete Dosky?

V prvom rade najmä preto, že už dávno sme tu nemali inscenáciu, o ktorej by sa tak vášnivo diskutovalo.

Z inscenácie Kocúrkovo, SND. Foto – Braňo Konečný

Dovidenia, 19. storočie!

Kocúrkovo uviedli v Slovenskom národnom divadle vo februári a okamžite na seba strhlo pozornosť.

Kým kritici chválili tvorcov za inovatívnosť, mnohí diváci rozhorčene odchádzali zo sály už po niekoľkých minútach a výbušné diskusie o tom, „čo nám chceli autori povedať“ a že „Chalupka by sa v hrobe obracal“, pokračovali na sociálnych sieťach.

Teraz majú možno niektorí opäť dôvod na diskusiu alebo opätovnú návštevu divadla: inscenácia Kocúrkovo totiž získala najviac ocenení Dosky vrátane ceny pre najlepšiu réžiu a inscenáciu sezóny.

Zaslúžene.

Z inscenácie Kocúrkovo, SND. Foto – Braňo Konečný
Z inscenácie Kocúrkovo, SND. Foto – Braňo Konečný

Národné divadlo uviedlo Kocúrkovo ako svoj príspevok k 30. výročiu samostatnej republiky. Kto čakal známu klasiku ako z filmu Karola Zachara zo 70. rokov, mohol ostať v ľahkom šoku.

Už oslovenie režiséra Rastislava Balleka,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Kultúra

Teraz najčítanejšie