Denník N

Newsfilter: Nezávislosť polície sa skončila. Problémom sú plné väznice

1. Stačilo. 2. Fico skúša, kam až môže zájsť. 3. Žilinka zbadal nezákonnosť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Stačilo

Vláda Roberta Fica v pondelok schválila svoje programové vyhlásenie. Z časti nazvanej „Posilnenie úlohy demokratického štátu“ a jej podtitulov „Trestná politika štátu“ a „Súdnictvo a prokuratúra“ si vieme už teraz urobiť predbežný obraz o tom, ako si Smer, Hlas a SNS predstavujú najbližšie štyri roky spravodlivosť.

Je zrejmé, že sa skončilo obdobie, ktoré sme žili po vražde Jána Kuciaka. Respektíve, vláda by chcela, aby sa skončilo. Ide o obdobie, keď politici nemali dosah na prácu polície, prokuratúry a súdov. O tom, či niekto bude alebo nebude vyšetrovaný, nerozhodoval žiadny podnikateľ ani minister či policajný prezident, ale len zákon, konkrétni vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia.

Nová vláda veľmi jasne hovorí, že takáto práca orgánov činných v trestnom konaní, ktorú oni volajú „vojnovou zónou“, vyvolala túžbu ľudí po zmene, teda „po normálnosti a stabilite“.

Preto plánujú orgánom činným v trestnom konaní ich iniciatívu zobrať alebo aspoň významne obmedziť.

„V demokratickom právnom štáte mocenské orgány rešpektujú pravidlá hry, orgány činné v trestnom konaní nie sú samostatnou politickou mocou,“ vysvetľuje nová vláda. Nad políciou musí byť podľa nej „efektívna a zákonná kontrola“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie