Denník N

Čím silnejšie ruky, tým dlhší život. Stisk súvisí s úmrtnosťou viac ako krvný tlak či priberanie, ukazujú výskumy

Ilustrácia - P. K. s Midjourney
Ilustrácia – P. K. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dĺžku a kvalitu života nedokážeme presne predpovedať, preto sa pri ich skúmaní spoliehame na odhad prostredníctvom rôznych ukazovateľov. Patrí k nim percento tuku v tele, hladina cholesterolu či krvný tlak.

Čoraz viac štúdií však naznačuje, že odpovede na otázky o dlhovekosti či vitalite vo vyššom veku dokážeme predikovať aj pomocou iného parametera – úchopu, respektíve sily zápästia. Zdá sa totiž, že tí so silnejšími rukami žijú dlhšie. Naznačil to už výskum v roku 2015, teraz pribudli ďalšie posilňujúce dôkazy.

V mladšom veku pevné zápästie oceníme pri domácich prácach alebo pri športových aktivitách, no až neskôr si možno uvedomíme, aké sú dôležité pri každodenných činnostiach. Napríklad obyčajné otvorenie fľaše či chytenie sa zábradlia v snahe vyhnúť sa pádu.

„Napriek tomu to nie je niečo, kvôli čomu by ľudia chodili do posilňovne, alebo niečo, o čom by vôbec uvažovali,“ upozorňuje na nové zistenia New York Times a v konzultácii s odborníkmi navrhuje niekoľko cvikov a aktivít, ako posilniť zápästie a oddialiť komplikácie vo vyššom veku.

Téme sa venoval aj Washington Post a naznačuje, že možno stačí pár pravidelných kľukov v obývačke, ktoré „pomôžu vrátiť čas, a naše bunky budú biologicky mladšie bez ohľadu na náš aktuálny vek“.

Výklus je pravidelný newsletter o behu a pohybe, vychádza každý utorok, posielame ho aj e-mailom.


Vlani v januári dokončili v Spojených štátoch výskum zameraný na seniorov, na ktorom tím odborníkov pracoval viac ako päť rokov. Počas nich sledovali vyše päťtisíc žien v priemernom veku 78 rokov a skúmali vplyv niekoľkých faktorov na riziko úmrtia. Konkrétne sa zaujímali o zmeny hmotnosti, silu stisku a tiež celkovú fyzickú výkonnosť a funkčný stav organizmu.

Dáta ukázali, že v seniorskom veku dochádza ku korelácii medzi zmenou hmotnosti a úmrtnosťou, avšak spôsobom, ktorý je v rozpore s intuíciou. Nárast hmotnosti

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Výklus

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie