Denník N

Miškov zo Skoku: S Radičovou sa hanbíme priznať k liberálom pre ľudí ako Sulík a Rusko

Juraj Miškov (42) podnikal v reklame, najprv v agentúre Burian & Wallner, neskôr založil agentúru Miškov - Uličný - Weber, ktorá sa premenovala na MUW Saatchi & Saatchi a dodnes patrí k najväčším reklamným agentúram u nás. V roku 2009 vstúpil do strany Sloboda solidarita, po voľbách v roku 2010 sa stal ministrom hospodárstva. V roku 2013 spolu s tretinou členov zo SaS odišiel, rok bol členom hnutia Nova, vlani založil stranu Slovenská občianska koalícia (Skok). Foto N – Vladimír Šimíček
Juraj Miškov (42) podnikal v reklame, najprv v agentúre Burian & Wallner, neskôr založil agentúru Miškov – Uličný – Weber, ktorá sa premenovala na MUW Saatchi & Saatchi a dodnes patrí k najväčším reklamným agentúram u nás. V roku 2009 vstúpil do strany Sloboda solidarita, po voľbách v roku 2010 sa stal ministrom hospodárstva. V roku 2013 spolu s tretinou členov zo SaS odišiel, rok bol členom hnutia Nova, vlani založil stranu Slovenská občianska koalícia (Skok). Foto N – Vladimír Šimíček

Líder strany Skok Juraj Miškov presviedča, že sa dostanú do parlamentu, aj keď majú preferencie okolo jedného percenta. Svojho bývalého šéfa kritizuje za rétoriku voči utečencom, no bol by s ním na jednej kandidátke.

Juraj Miškov hovorí aj o tom:

  • ako sa dohadoval s Richardom Sulíkom o spoločnej kandidátke;
  • o obvineniach, že má blízke vzťahy s prieskumnou agentúrou MVK;
  • prečo sa núka na spoluprácu Smeru;
  • prečo sa vraj s Ivetou Radičovou zhodli na tom, že sa boja označiť za liberálov;
  • či je ochotný z volieb odstúpiť a niekoho podporiť.

Čo sa podľa vás po roku činnosti ľuďom spája so značkou Skok?

Máme za sebou necelý rok, 5. marca 2015 sme mali ustanovujúci snem. Za ten necelý rok sa nám podarilo dotiahnuť do strany kopec šikovných ľudí s úspešným príbehom, na ktorých som mimoriadne hrdý. Máme okolo tristo členov, pokryli sme viac ako polovicu okresov, pol roka robil programový tím na programe, ktorý analytici vyhodnotili v niektorých oblastiach ako najlepší. Napríklad v oblasti štátu, školstva či vymožiteľnosti práva.

Rozumiem tomu, čo ste spravili, otázka však bola, ako vás vnímajú ľudia.

Komunikujeme s nimi, či už v regiónoch, alebo na sociálnych sieťach. V posledných dňoch dostávam veľa správ od ľudí, ktorí patrili dlho medzi nerozhodnutých, no teraz vravia, že ich Skok presvedčil. Napĺňa ma to optimizmom.

Čiže vy stále veríte, že sa dostanete do parlamentu?

Som o tom presvedčený.

Napriek vašim preferenciám?

Áno, napriek preferenciám. Preferencie odrážajú momentálny stav mysle voličov…

…no za posledný rok vám ten momentálny stav mysle voličov neprisudzoval viac ako jedno či dve percentá.

Alebo tri. Videl som rôzne prieskumy, hýbu sa okolo nejakého intervalu spoľahlivosti.

Nikdy to nevyzeralo na vstup do parlamentu.

Zatiaľ nie. Pevne verím, že sa nám to ešte podarí.

Avizovali ste, že na činnosť strany miniete zo svojich peňazí milión eur. To stále platí?

Platí. Zatiaľ sme pod tým miliónom a veľmi ho neprekročíme. Rozpočet sme mali urobený na rok do volieb a veľkú časť peňazí sme si šetrili až teraz na toto posledné obdobie.

Keď sa na tie minuté peniaze pozriete optikou vašich preferencií, nemáte niekedy pocit, že sa dali použiť aj lepšie?

Možno dali. Mnohí ľudia, ktorí poctivo zarobili peniaze, vám však povedia, že peniaze nerobia šťastným. Šťastie spočíva v iných veciach. Postaral som sa o seba aj svoju rodinu a nepotrebujem viac. Mohol by som mať päť áut či desať domov, ale hromadenie materiálnych vecí by ma nespravilo šťastnejším.

Kde sa vidíte o štyri roky? Z akej pozície sa podľa vás budete pozerať na voľby v roku 2020?

Mne vôbec nejde o pozície, ja som dokonca ani nechcel byť predsedom strany. Nie som človek pre pozície, som človek, ktorý chcel vždy niečo presadiť. Aj keď som založil reklamnú agentúru, nebolo mojím cieľom byť riaditeľom, ale robiť najlepšiu reklamu na Slovensku. Stal som sa ním prirodzene. Ak sa pýtate, kde sa osobne vidím o štyri roky, tak odpoviem, že pre mňa je podstatné v prvom rade to, aby sme presadili veci, s ktorými sme v roku 2010 išli do politiky. Nepodarilo sa to v autobuse, do ktorého som nastúpil, lebo šofér v polovici cesty zmenil smer, a tak som odtiaľ vystúpil. Pretože pre mňa je podstatné prísť do cieľa, nie sa viezť.

Tak sa spýtam inak – kde bude za štyri roky autobus s logom Skoku?

Pevne verím, že vo vláde a bude sa môcť pochváliť zrealizovaným programom.

Roky ste stáli na čele reklamnej agentúry. Odporučili by ste nejakému klientovi, aby vo svojom promo videu povedal, že „čúra“ v sprche, tak ako ste to spravili vy?

Áno.

Prečo? Čo to presne voličovi o politikovi má povedať?

Takto – mne to nikto neodporučil, bola to spontánna reakcia. Potom som rozmýšľal, či to nevypípať, ale mám okolo seba kopec mladých ľudí, ktorí ma presvedčili, že sa niet za čo hanbiť a že to robí každý.

Ale prečo má politik potrebu takéto niečo povedať vo svojej kampani voličom?

Chceli odo mňa vtipné odpovede, v danom momente a kontexte sa mi to zdalo vtipné.

Začiatkom roka ste vo svojom videu použili aj teroristov z Islamského štátu, ktorí sa vyhrážali Európe. Len ste to v titulkoch prerobili na poďakovanie Smeru za poslanca Jánoša či Paškovcov preto, že už týrajú ženy namiesto nich. Bol to dobrý nápad, prezentovať sa videom s džihádistami?

Dá sa diskutovať o tom, či forma, ktorú zvolili ľudia v tíme, bola vhodná. Každopádne, obsah bol pravdivý.

Prečo ste potom to video stiahli?

Pre komentáre v diskusii pod videom, lebo prekročili nejakú únosnú mieru.

Ako sa páčia reklamné videá Skoku vašim kolegom či kamarátom z reklamnej brandže?

Prišli sme s formátom, ktorý je svojím spôsobom inovatívny, to sú tie hrané videá s príbehom. Málo sa stretávam s bývalými kolegami z reklamy, ale tí, s ktorými som sa bavil, ocenili vtip.

Povedali ste, že pevne veríte, že sa Skok do parlamentu dostane. No ešte pred odovzdaním kandidátky ste oslovili Richarda Sulíka s návrhom na spoločný postup. Nebolo to priznaním vašej slabosti? Toho, že si v skutočnosti až tak neveríte?

V prvom rade, ja som túto informáciu nevytiahol verejne, lebo nešlo o žiadne oficiálne rokovanie…

…ale prišlo k nemu.

Áno, ale bolo to v súkromnom rozhovore s Richardom Sulíkom vo forme nejakej podanej ruky. Spýtal som sa ho, či má zmysel baviť sa o spoločnom postupe do volieb, napríklad na spoločnej kandidátke. Nediskutovali sme ani o nejakých pomeroch. O dva dni som dostal správu, že o spoločný postup nemajú záujem.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie