Denník N

Sudca, ktorý rozhodol o čistkách, píše o omyloch ministra vnútra. V súdnej rade hovorili, že Šutaj Eštok je vyzretá osobnosť

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Súdna rada sa zišla už v novom zložení aj s členmi vybranými novou vládou. Časť členov navrhla odvolanie predsedu Jána Mazáka, chválila ministra vnútra a kritizovala advokáta Petra Kubinu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu sa v utorok ráno statusom na sociálnej sieti ospravedlnil sudcovi Michalovi Kubišovi za to, že mu hrozil disciplinárnym stíhaním. Sudca ako prvý rozhodol v prípade konfliktu novej vládnej moci s políciou – vydal neodkladné opatrenie, že odstavený bývalý prvý policajný viceprezident Branko Kišš sa má vrátiť do funkcie.

„Verejne sa ospravedlňujem sudcovi Michalovi Kubišovi za moje vyjadrenie, že by mu malo hroziť disciplinárne stíhanie za nezákonné rozhodnutie,“ napísal na Facebooku Šutaj Eštok krátko pred začiatkom zasadnutia súdnej rady, ktorá mala o záležitosti rokovať.

O ministrovom ospravedlnení potom informovala súdnu radu jej členka, sudkyňa Marcela Kosová, ktorá hneď ocenila prístup ministra.

„Ospravedlnenie [za chyby] je symbolom vyzretej osobnosti, nie každému sa to podarí,“ povedala Kosová. Ďalej hovorila, že ministrov krok oceňuje, lebo jeho slová boli „neprístojným napadnutím“ sudcu, ktoré nepatria do verejnej diskusie.

Predseda súdnej rady: V Európskej únii by takéto správanie viedlo k demisii

Už v pondelok sa sudcovská rada Mestského súdu Bratislava IV zastala svojho sudcu Kubiša a ministrove slová označila za hrubé zastrašovanie.

Súdna rada nakoniec neprijala žiadne uznesenie týkajúce sa ministra vnútra. Pritom rokovala o dvoch návrhoch, žiaden nezískal dostatok hlasov.

„Som veľmi rada, že máme novú generáciu vyzretých osobností, ktoré sú schopné sebareflexie a ktoré môžu rásť a posúvať sa,“ hovorila o ministrovom ospravedlnení členka súdnej rady Dana Jelinková Dudzíková. „Dáva to nádej, že sa Slovensko posunie smerom vpred a že je to dobré tak, ako to je,“ pridávala.

Predseda súdnej rady Ján Mazák zasa povedal, že minister sa dopustil hrubého nátlaku na sudcu. „To je pôsobenie na výkon funkcie sudcu v priamom prenose. V Európskej únii by takéto správanie viedlo k demisii,“ vyhlásil Mazák s tým, že ospravedlnenie Šutaja Eštoka víta.

Predsedu Jána Mazáka do súdnej rady zvolil parlament v apríli 2020. Členky rady Marcela Kosová a Dana Jelinková Dudzíková sú tam od roku 2022 a boli zvolené sudcami.

Členky súdnej rady Marcela Kosová, Ayše Pružinec Eren a Dana Jelinková Dudzíková. Foto – TASR

Sudca Kubiš: To by ste mohli trestať takmer každého sudcu

Sudca Kubiš zaslal súdnej rade list, v ktorom sa ohradil proti viacerým vyjadreniam ministra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Matúš Šutaj Eštok

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie