Denník N

Postup ministra vnútra voči stíhaným policajtom sa objektívne javí diskriminačný

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zásada rovnakého zaobchádzania vyžaduje, aby sa porovnateľné situácie neposudzovali rozdielne a rozdielne situácie neposudzovali rovnako, ak takéto posudzovanie nie je objektívne odôvodnené.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je advokát

Nový minister vnútra Matúš Šutaj Eštok krátko po nástupe do funkcie rozhodol o dočasnom pozbavení výkonu štátnej služby šiestich obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), mediálne známych ako „čurillovci“.

Minister svoje razantné rozhodnutie zdôvodnil tým, že takýto postup mu výslovne prikazuje zákon, podľa ktorého sa policajt musí dočasne pozbaviť výkonu štátnej služby, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo dôležitý záujem štátnej služby alebo priebeh objasňovania jeho konania a je dôvodne podozrivý, že porušil služobnú povinnosť zvlášť hrubým spôsobom alebo spáchal trestný čin.

Citované ustanovenie Zákona č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície skutočne ukladá ministrovi vnútra právnu povinnosť dočasne pozbaviť obvineného policajta výkonu štátnej služby, ale len v prípade, ak by jeho ďalšie ponechanie vo výkone štátnej služby ohrozovalo (1) dôležitý záujem štátnej služby alebo (2) priebeh objasňovania jeho konania.

Zodpovedanie otázky, či niektorá z uvedených dvoch materiálnych zákonných podmienok pre dočasné pozbavenie výkonu štátnej služby policajta je alebo nie je v konkrétnom individuálnom prípade naplnená, zákonodarca ponechal na voľnú úvahu (správne uváženie) ministra vnútra.

Rozhodovanie orgánu verejnej moci na základe voľnej úvahy však neznamená, že miera uváženia môže byť bezbrehá a rozhodnutie svojvoľné.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Matúš Šutaj Eštok

Komentáre

Teraz najčítanejšie