Denník N

Najlepší slovenský album #2 – Collegium musicum: Konvergencie (1971)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Seriál Najlepšie slovenské albumy vznikol z výsledkov ankety Denníka N, v ktorej hlasovalo takmer 60 ľudí z hudobnej scény. Ich hlasovanie a komentáre si môžete pozrieť tu.

Bitka o Konvergencie. Tak znel titulok článku vo Večerníku z 21. decembra 1971.

„Prvé tisícky kusov zmizli z predajní okamžite, v lisovaní sa však pokračuje, a tak budú platne prichádzať do predaja každý týždeň v obmedzených množstvách, kým sa záujem celkom neuspokojí,“ písalo sa v ňom.

Záujem sa uspokojil po vyše 140-tisíc predaných kusoch.

Náš seriál sa volá Najlepšie slovenské albumy a toto je ten, ktorý má niekoľko historických prvenstiev. Konvergencie sa stali prvým slovenským dvojalbumom a vôbec prvým bigbítovým titulom nového vydavateľstva Opus, zároveň nahrávkou, z ktorej sa predal neuveriteľne vysoký náklad. Neuveriteľný najmä preto, o akú hudbu ide a v akej dobe vznikala.

Z dnešného pohľadu je zrejmé, že tento úspech vôbec nebol náhodný. Najmä preto, že išlo o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hudba

Marián Varga

Najlepšie slovenské albumy

Kultúra

Teraz najčítanejšie