Denník N

Prečo Kremľu vyhovuje dezinformácia o Putinovej smrti

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Manipulácia verejnej mienky má vždy rovnaký cieľ – odpútať pozornosť od skutočne dôležitých udalostí. Nie je prekvapujúce, že Peskov s radosťou komentuje klebety o dvojníkoch a Putinovej smrti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je politológ, expert na strednú a východnú Európu, autor týždenného stĺpčeka na DW

Ruský telegramový kanál spojený s odborníkom na PR a propagandu Valerijom Solovejom oznámil, že ruský prezident zomrel na infarkt. Hoci nejde o prvú dezinformáciu z rovnakého zdroja o zdravotnom stave Vladimira Putina, aktívne sa o nej diskutovalo v Rusku aj v zahraničí. Prečo o tom chcú všetci hovoriť a kto je hlavným príjemcom takýchto fám?

Po tom, čo Vladimir Putin vybudoval v Rusku personalizovaný diktátorský režim, sa jeho osoba začala považovať za príčinu akýchkoľvek udalostí v Rusku. Nikoho už neprekvapí, keď prezident vymenúva malých aj veľkých policajných šéfov a takmer sám rozhoduje o začatí agresie proti susednému štátu. Na tejto Putinovej úlohe sa dá ľahko parazitovať, čo aj robia šíritelia fám, ktorí rozsievajú povesti o dvojníkoch ruského vodcu a jeho početných smrteľných chorobách. Teraz sa tieto konšpiračné príbehy stretli a spojili do dokonalého mýtu, v ktorom sa dve fiktívne skutočnosti navzájom posilňujú. Skúste dokázať, že Putin nie je mŕtvy, ak ho mohol nahradiť dvojník (a možno ho nahradil už dávno).

Dezinformátori, ktorí tieto príbehy šíria pod blahosklonným dohľadom Kremľa a ruských bezpečnostných služieb, veľmi dobre chápu, ako to funguje. Vladimir Putin sa stal stredobodom nenávisti a zbožňovania miliónov ľudí. A fáma o jeho smrti je odsúdená na to, že sa stane na niekoľko dní diskutovanejším príbehom než vojna Izraela s Hamasom alebo ruská agresia proti Ukrajine. Je príliš očakávaná pre milióny ľudí na celom svete – najmä v tej časti sveta, kde teraz v dôsledku vojny rozpútanej ruským prezidentom zomierajú stovky ľudí denne.

Niektorí novinári – nielen ruskí – sa k tomuto humbugu niekedy nútene, ale často aj dobrovoľne pridávajú. Prečo by si nemohli uchmatnúť niekoľko stotisíc alebo dokonca miliónov ďalších pozretí na YouTube? Potom sa dajú „mŕtve Putinove uši“ speňažiť alebo „predať“ potenciálnemu zadávateľovi ako pravidelný divák.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie