Denník N

Matovič: Účtovníctvo mám, chcel som spraviť z Fica somára

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda OĽaNO vysvetľuje slabé miesta svojej obhajoby.

Robert Fico ho obvinil z daňových podvodov cez bieleho koňa Pavla Vandáka a z toho, že deň pred daňovou kontrolou odovzdal účtovníctvo firmy, ktorú predával, do zberu. IGOR MATOVIČ až po piatich dňoch povedal, že účtovníctvo stále má, a podal na premiéra trestné oznámenie.

Vaše naťahovačky s daňovým úradom pre tlačiarenský stroj sú už niekoľko rokov známe.

Fico začal tlačovku podporným argumentom, že Matovič bol vyšetrovaný pre pašovanie tlačiarenského stroja. To je absurdita. Nikdy v živote som nebol obvinený, že by som nezaplatil clo, alebo DPH pri dovoze toho stroja. Nikdy ma nikto neobvinil, že sme ten stroj rozobrali, hoci sme nesmeli, alebo z niečoho podobného. Bol to čisto Kaliňákov primitívny výmysel, ktorý šplechol v Národnej rade, lebo potreboval ako korunný princ chrániť kráľa. Odvtedy sa to traduje.

Aj medzi novinármi kolovali papiere s podozreniami, že ste stroj zdanili inak, ako ste mali.

Nikdy sa nič také nestalo a ani nič také daňový úrad neriešil.

Preveroval daňový úrad, či ste stroj riadne zdanili a preclili?

Daniari mi kontrolovali roky 2002 a 2004 a vtedy už tam rotačka bola.

Zvláštnu kontrolu pre rotačku ste nemali?

Nie.

Chápeme, že je zákerné hovoriť, že ste boli podozrivý z pašovania tlačiarenského stroja. Ale pýtame sa, či ste mali s daňovým úradom nejaký spor, ktorý sa týkal zaúčtovania tlačiarenského stroja.

Nebol. Celá rozprávka o pašovaní stroja vznikla po tom, ako som zaútočil v pléne na Fica a Kaliňák povedal tento absolútny výmysel.

V roku 2010 ste o tom povedali pre Sme: Ide o tri roky sa ťahajúci spor, spočíva v tom, že daňový úrad mal iný názor, či som mohol, alebo nemohol spustiť skúšobnú prevádzku na stroji pred jeho predajom firme.

Áno, pri jednej z daňových kontrol riešili, či mohla, alebo nemohla byť skúšobná prevádzka na tom stroji pred jeho predajom. Pripomenuli ste mi to po šiestich rokoch. Nebol tam však nikdy spor, či som niečo prepašoval, alebo ukrátil štát o daň pri dovoze stroja, ako sa to traduje. Clo sa navyše vôbec neplatilo, lebo sme v colnej únii a išlo o stroj z Nemecka.

Daňová kontrola nikdy nie je bezproblémová. Aké najväčšie spory ste mali s daňovým úradom?

Mali nejaké nálezy, ja som ich napádal a celé som to vyhral.

Najjednoduchšia interpretácia Ficových slov by bola, že ste mali naťahovačky pre stroj, a keď sa ukázalo, že na vás pošlú ďalšiu daňovú kontrolu, deň pred ňou ste radšej predali firmu.

Dva a pol roka u nás bola daňová kontrola, ktorá preverovala obdobie dvoch rokov. Dali verdikt a ja som sa proti nemu odvolal. Počiatkovo ministerstvo financií rozhodlo, že tety nemajú pravdu, a bol som čistý. Potom povedali, že idú s opakovanou daňovou kontrolou, a vtedy som si povedal, že firma bola už dva a trištvrte roka v podstate mŕtva, jej pohľadávky neustále strácali na hodnote, a preto nebudem čakať ďalšieho dva a pol roka, kým ten spor definitívne vyhrám.

Takže dôvod bol: znova ma idú buzerovať z daňového úradu, tak už to radšej celé predám?

Vtedy som si povedal, že nebudem čakať, kým tety znova skončia. Dovtedy som mal pred nimi ostych a vychádzali sme im v ústrety. Čistá buzerácia dva a pol roka, a aj tak som mal podľa toho rozhodnutia pravdu ja. Nechcel som čakať donekonečna, kým hodnota pohľadávok klesne, a Pavol Vandák už dva roky predtým prišiel s ponukou, že má známeho, s ktorým bude vymáhať pohľadávky. Tak sme sa dohodli, že mu podnik aj s pohľadávkami predám.

Teda hovoríte, že ste firmu predali, lebo ste mali pocit, že vás dva a pol roka buzerujú, a povedali ste si, že to na druhý deň predáte.

Nie, pre mňa to nebol absolútne ten stimul. Absolútne nespájam jedno s druhým. Dovtedy som si hovoril, že kým sú tu na kontrole, nebudem podnik predávať. A keď som po dva a pol roku videl, že aj nadriadené orgány mi dávajú za pravdu, povedal som si, že na to nemusím brať ohľad. Povedal som si, že keď to predám, kupujúci im donesie doklady, a keď nie, vyrubia mi daň podľa takzvaných pomôcok. To sa stane, keby sa náhodou stratili doklady.

Je pravda, že ste predali firmu deň pred ohlásenou opakovanou daňovou kontrolou?

Áno, to som priznal rovno v kúpnej zmluve. Je v nej, že upozorňujem kupujúceho, že zajtrajším dňom sa začne daňová kontrola. Nikdy som to neskrýval.

Pýtame sa, či bolo vašou motiváciou mať od daňového úradu pokoj, či ste verili, že ak ak firmu prehodíte na Vandáka, už to prestanú riešiť.

Nie. Práveže takéto situácie vytáčajú daňových úradníkov. Začiatkom roka 2006 pohľadávky voči firme mohli mať hodnotu možno 20 miliónov korún. Ako by ste sa správali vy, keby sa vám cena vašich pohľadávok strácala pred očami?

Možno by som to predal Vandákovi a dúfal, že to znechutí daňovákov.

Nikomu, kto prežije dvaapolročnú kontrolu a ohlásia sa mu na ďalšiu, to nie je príjemné. Bol som však potom nahnevaný na Vandáka, ako k nim neskôr pristupoval. Aj preto sa obrátili na mňa a vyrubili mi daň podľa pomôcok. Čo som s tým však mal spraviť? Potreboval som sa rozhodnúť a rozhodol som sa takto.

Dostali ste pokutu za to, že ste z vašej firmy stratili papiere, odvolali ste sa a pokutu zrušili?

Presne tak. A v rozhodnutí priznávali, že predsa nemôžu vyžadovať vydávanie opäť tých istých dokladov, ktoré už raz k dispozícii mali.

V piatok vás Fico obvinil, že ste dali účtovníctvo do zberu. Medzitým ste mali tlačovku. Prečo ste až v stredu povedali, že to účtovníctvo máte?

Keď vás premiér 25 dní pred voľbami obviní z takejto veci a zopakuje to dva-, tri-, štyrikrát, tak významnosť toho, čo povie, narastá, a keď potom prídete s argumentom v správnej chvíli, spravíte z neho somára. Druhým cieľom bolo, že som ho pôvodne žalovať nechcel, ale teraz keď ho budem a médiám ukážem celé účtovníctvo, mám dôkazy, že Fico klamal, a dúfam, že z neho aspoň niečo vysúdim.

Päť dní ste vyzerali ako podvodník. To je čo za taktika? Nedáva to zmysel.

Vedel som, že Fico hrá na tri-štyri ťahy dopredu, ale nevedel som, čo presne hrá. Ale keď som videl jeho slabé miesto, tak som sa ho držal. Rozmýšľal som, či to poviem dnes. V správnej chvíli som to chcel povedať, pretože z neho potrebujem urobiť somára. Verejne tvrdí, že som zlikvidoval účtovníctvo a dal ho do zberu. A ja mu ho dnes ukážem.

Čo je to za logika nechať päť dní na seba kydať špinu necelý mesiac pred voľbami?

Dva mesiace behajú po internete výpisy z účtu mojej manželky. Nikdy som na to nereagoval. To je ten istý prístup. Jednoducho to tak v politike robím – keď na mňa hovorí niekto niečo krivé, nebránim sa hneď. Chcem, aby sa mu to nazbieralo.

Fico hovoril o pašovaní tlačiarenského stroja, hoci šlo len spor o jeho zdanenie. Alebo o 121 miliónoch, ktoré ste si poslali na účet, bez toho, žeby zdôraznil, že to boli vlastne vaše peniaze, a nie eurá, ale koruny. Sú to polopravdy, skôr poloklamstvá, ale špina z nich na vás určite zostane. Podobne ste vy informovali o Ficovom údajnom účte v Belize, hoci ste nemali dôkazy. V čom je rozdiel medzi vaším a jeho správaním?

Obrovský. V prípade Belize som povedal, že je to anonymné udanie, ktoré môže byť pravda, ale aj nemusí. Fico povedal s verdiktom – Matovič je tunelár a daňový podvodník.

Chcete žiť vo svete, kde politici alebo ktokoľvek mávajú anonymami? Ako sa v tom má človek zorientovať?

Nechcem žiť vo svete, kde chodí premiér po daňových úradoch a vyťahuje zo spisov niečo, čo má byť tajné. Nechcem žiť vo svete, v ktorom Fico nabudúce zlikviduje svojho politického oponenta tým, že bude čítať z jeho zdravotnej dokumentácie. Belize bolo v prvom rade reakciou, lebo jeho ľudia z NAKA verejne prezentovali, že naša rodinná firma, na ktorú som hrdý, podvádza. NAKA si vypýtala všetko účtovníctvo a dodnes nenašla žiadnu spornú faktúru. Belize bola reakcia na to, že tu premiér spraví z anonymu fakt a na základe toho nám pošle do firmy prepadovku. Rozdiel bol v tom, že ja som povedal – možno to je pravda a možno nie.

Môže politik bez dôkazu povedať o premiérovi, že má nejaký účet v Belize, lebo sa cíti v defenzíve?

Čakal som, že novinári pochopili zmysel celého môjho Belize. Chcel som upozorniť na absurdnosť toho, že niekto na základe anonymu a ústami premiéra komunikuje niečo takéto.

Úprimne povedané, my sme to tak nepochopili.

To mi je ľúto, zle som to možno odkomunikoval. Aj ten status na Facebooku som dával s tým, aby si teraz užil, aké je to nepríjemné, keď niekto šíri anonymy. Nikdy predtým som nešíril anonymy na Fica, hoci som ich mal 20 až 30 v zásuvke. Ale vytočil ma do nepríčetna. Na základe anonymu nám vtrhlo komando do firmy a celé Slovensko prepieralo, že Matovič je podvodník. Cez Belize som mu to iba vrátil s tým, že som čestne priznal, že je to iba anonym. Keď na vás v parlamentnej demokracii niekto ide s atómovou zbraňou, nemá zmysel ísť naňho čestne mečom. Musíte používať rovnaké zbrane.

Nie je to nakoniec tak, že jemu ste uškodili trocha, ale úrovni debaty v slovenskej politike oveľa viac?

Môže byť. Uznávam, že som sa možno nemal na to nachytať a nemal som sa nechať vytočiť. Nie som stroj.

Vráťme sa k účtovníctvu. Ako dlho stál ten Mercedes Vito, naložený účtovníctvom, na dvore vašej babky?

Neviem – možno tri, možno štyri roky. Nevyužíval sa ani predtým. Bol to taký deduško, možno z roku 1998.

Pripadá nám čudné nechávať dodávku ako skriňu na účtovníctvo firmy na dvore dedinského domu.

Teraz môžete ísť do tej dediny. Keď budete zvoniť pri dverách, v každom desiatom dome nájdete niekoho, kto bol v tom dome a to auto tam videl. To nebolo zašité niekde v pivnici. Jednoducho tam stálo. Nemal som to kam dať. Nemal som priestory navyše.

To je taký pseudodôkaz – každý videl dodávku, ale nikto dokumenty.

Vyzval som Fica na detektor práve preto, lebo si myslím, že treba vrátiť debatu k otázke, či nám vládne človek, ktorý kryje zlodejov, a keď sa na to príde, neváha šliapať po právnom štáte. Tých 121 miliónov, ktoré mi závidí, lebo on ich nedokáže legálne zarobiť, môže mať, keď pôjde na detektor. Ak má odvahu, nech sa páči.

Okrem Daniela Lipšica sme lídrov ostatných strán nepočuli, že by sa vás zastali. Nie je to tým, že vám vracajú, ako ste sa k nim správali vy?

Videl som, že Rišo Sulík dal na Facebook status, ktorý môžem brať ako podporu. A tí ostatní – to je asi taký trošku znak úbohosti správania sa lídrov v opozícii. Že keď sa niekomu v opozícii nedarí, mydlia si ruky. Procházkovi som jednoducho sekol po krížoch, lebo neznášam, keď vychádza z kancelárie oproti nám zo stretnutia s Lipšicom a zajtra si prečítam na Topkách, že nemal už niekoľko mesiacov možnosť sa s ním porozprávať (Procházka v čase rozhovoru na tlačovke kritizoval Fica za postup v prípade Matoviča, pozn. red.). Ale u tých ostatných je to, bohužiaľ, to mydlenie si rúk. Prajem KDH, Mostu aj SMK a ďalším, nech len v tom parlamente sú. Lebo tieto voľby sú o tom, či sa Fico s ohlupovaním ľudí o tom, že im dá sociálny balíček za miliardu, dostane k dvadsiatim miliardám, ktoré vytuneluje pre svojich kamarátov, alebo či si tie peniaze zachránime.

Chcete žalovať Fica. Ide o občianskoprávnu žalobu s odškodným?

Určite sa od neho budem snažiť získať nejaké odškodné. Keď tu Slota môže vysúdiť obrovské odškodné za článok v Novom Čase za to, že vraj čúral z terasy, treba pritlačiť aj ich. Kým bude polícia vo Ficových rukách a nebude nezávislá, samozrejme, nič nevysúdim, nič sa nevyšetrí a skutok sa nestal. Ide mi však hlavne o to, aby sa ľudia prebrali. Toľko emailov, správ na Facebooku a SMS-iek ako za posledných päť dní som nedostal možno za dva roky. Keď sa ľudia preberú a nebudú voliť Smer a SNS, ale normálne strany a na konci bude opozícia schopná vyskladať väčšinu – to bude pre mňa podstatné. Keď to celé bude slúžiť na tento účel, super.

Igor Matovič vydával bezplatné regionálne reklamné noviny od roku 1997. Z centra firmy v Trnave postupne vybudoval vysokoziskovú celoslovenskú sieť. Rád pripomína, že ako fyzická osoba bol v tom čase najväčší platca daní v Trnavskom kraji.

V čase, keď vstúpil do politiky, už vydávanie novín aj ich tlač prešli na s. r. o. Regionpress, ktorú vlastní jeho manželka Pavlína. Ročný zisk Matovičovcov z podnikania sa v posledných rokoch pohybuje okolo milióna eur.

Firma, ktorú predával Matovič Vandákovi, je pozostatok z jeho podnikania ešte ako fyzickej osoby a právne ani inak nesúvisí s s. r. o. Regionpress.

Fico vs. Matovič

Teraz najčítanejšie