Denník N

Fico sa snaží, ale Matovič vyhráva

Úradníci pri hľadaní dôkazov nadčasujú, premiér zneužíva políciu, ale Matoviča zatiaľ aj tak nenachytal.

Policajní vyšetrovatelia chodia do práce ráno o siedmej a poobede o pol štvrtej idú domov. Po nociach a cez víkendy majú rozdelené pohotovosti na telefónoch – keby niekoho zavraždili, vylúpili dedinskú krčmu atď. Slovom, sú poruke, ak sa stane nový trestný čin, ktorý treba neodkladne vyšetrovať. Ani nápad, žeby v sobotu večer v osem rokov starom „prípade“ sami od seba vypočúvali niekoho, kto sa neskrýva a ľahko sa dá predvolať kedykoľvek cez týždeň.

Ktosi však na polícii zariadil, že údajného bieleho koňa Igora Matoviča presne za takýchto okolností vypočúvali uplynulý víkend. Aby nebola ani štipka pochybnosti o tom, že je to celé účelovka a snaha veľmi rýchlo vyrobiť na Matoviča kompromat, záznam z výsluchu polícia hneď zverejnila! Neslýchané. Každý policajt, ktorý sa na tomto podieľal, by za normálnych okolností riskoval okamžitý koniec kariéry. U nás o ich osude v zbore rozhodnú až voľby. Ak aj po nich bude ďalej vládnuť Smer, prinajmenšom ďalšie štyri roky sa im bude neprávom dobre dariť.

To isté sa však nedá povedať o kauze, ktorú sa na Matoviča snaží vyrobiť Robert Fico. Predseda OľaNO si sám môže za to, že je jeho dôveryhodnosť spochybnená (čo je dôvod, prečo to naňho budú skúšať). Ani tentoraz nepôsobí stopercentne presvedčivo, najmä vtedy, keď hovorí o motívoch predaja svojej firmy. Určite si ho ako každý iný zariadil tak, aby štátu nezaplatil viac, než je nevyhnutné.

Podstatné však je, že neexistuje jediný dôkaz, že by pritom nezaplatil, čo mal, a porušil akýkoľvek predpis. Naopak, daňováci mu svojimi rozhodnutiami dali niekoľkonásobné alibi, ktoré Robert Fico doteraz neprestrelil. Nedokázal to ani napriek tomu, že je evidentne pripravený zneužiť každú inštitúciu v tomto štáte, ktorá mu môže pomôcť odpútať pozornosť od masérskeho škandálu jeho vlády a osobnej asistentky.

Možno však nakoniec štátny aparát premiérovi dodá dôkazy, ktoré teraz úradníci usilovne hľadajú v nadčasoch. Aj v takom prípade by platilo, že keby predseda Smeru s rovnakou vehemenciou vyšetroval každú kauzu svojej strany a vlády, už by sme tu mali dvoje doplňovacie voľby. Namiesto toho však vedie svoju hybridnú vojnu ako Rusi na Ukrajine. Jej cieľom nie je hľadať pravdu o zločinoch politikov a tým pomáhať krajine napredovať.

Keby to tak bolo, zásoboval by nás aj zápisnicami z výsluchov o emisiách, podvodoch pri PPP, CT, masážach a tak ďalej. Lenže jemu ide len o to, aby vytvoril nepravdivý dojem, že je každý rovnako zababraný ako Smer. Všetci síce majú chyby, ale najhorší môže byť vždy len jeden.

Komentáre

Teraz najčítanejšie