Denník N

Budúca poľská vláda nepustila politikov PiS do vedenia sejmu. Budú niesť zodpovednosť, nie dostávať funkcie, tvrdí Tusk

Budúci poľský premiér Donald Tusk počas prvého zasadnutia nového parlamentu. Foto - TASR/AP
Budúci poľský premiér Donald Tusk počas prvého zasadnutia nového parlamentu. Foto – TASR/AP

Budúca vládna koalícia v Poľsku podpísala koaličnú dohodu, v budúcej vláde nebude strana Spolu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Budúca vládna koalícia v Poľsku začala nové funkčné obdobie sejmu a senátu zmenami vo vedení parlamentu. Voľby predsedu sejmu vyhral líder strany Poľsko 2050 Szymon Hołownia a predsedníčkou senátu sa stala Małgorzata Kidawa-Błońska z Občianskej platformy.

Prvá schôdza parlamentu sa konala v pondelok a jej priebeh bol prekvapivý. Budúca vládna koalícia odmietla prijať kandidátov strany Právo a spravodlivosť (PiS) na posty podpredsedov sejmu a senátu. PiS ju obvinila z porušovania demokratických princípov.

Občianska platforma však argumentovala tým, že nemôže podporiť kandidátov, ktorí v minulosti porušili ústavu.

Takáto situácia v Poľsku ešte nebola. Za vicemaršala sejmu bol však zvolený predstaviteľ Konfederácie Krzysztof Bosak, ktorého podporila časť opozície a PiS.

Koalícia podpísala aj koaličnú zmluvu, ktorá určuje smerovanie jej činnosti v nasledujúcich rokoch. Veľkým prekvapením je, že jedna zo strán nebude súčasťou vlády.

Ako chcú zmeniť Poľsko

Nová koalícia v programovom vyhlásení avizuje zvyšovanie platov pre kľúčové profesie, ako sú učitelia, úradníci, zamestnanci súdov a prokuratúry. Koaličné strany sa domnievajú, že nízke mzdy v týchto profesiách majú za následok odliv kvalifikovaných pracovníkov.

„Navýšenia budú vyplatené do prvých sto dní vlády,“ píše sa v dohode.

Koalícia avizuje aj zvýšené výdavky na zdravotníctvo. Na tento účel plánuje vyčleniť minimálne 7 percent HDP. Signatári dohody chcú zrušiť limity na liečbu zo strany Národného fondu zdravia, zaviesť mechanizmy na znižovanie dlhov nemocníc a reálnejšie ohodnotiť zdravotné výkony. Koalícia okrem toho plánuje poskytovať univerzálnu a dostupnú psychologickú a psychiatrickú pomoc financovanú štátom.

Aj problém s dostupnosťou bývania je podľa koaličnej zmluvy jednou z najdôležitejších výziev, ktorým Poľsko čelí. Strany koalície chcú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Svet

Teraz najčítanejšie