Denník N

Historik ÚPN Dubovský: Ak Blaha prispeje na činnosť politických väzňov, trestné oznámenie stiahnem

Historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa. Foto N – Andrej Bán
Historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa. Foto N – Andrej Bán

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trestné oznámenie na Ľuboša Blahu by som stiahol, ak by prispel jedno euro na činnosť Konfederácie politických väzňov Slovenska, hovorí historik ÚPN Patrik Dubovský, ktorý na podpredsedu parlamentu podal podnet za vyvesenie portrétu kubánskeho revolucionára v kancelárii Národnej rady SR.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • v čom je najväčší problém uctievania revolucionára Che Guevaru;
  • ako sa Slovensko vyrovnáva so zločinmi komunizmu;

Čo ste si pomysleli ako prvé, keď ste videli, že Ľuboš Blaha vo svojej kancelárii podpredsedu parlamentu zvesil portrét prezidentky Zuzany Čaputovej a nahradil ho kubánskym revolucionárom Che Guevarom?

Ľudsky mi napadlo, že toto je ďalšia vylomenina Ľuboša Blahu. Potom som si uvedomil, aký to má hlbší a omnoho vážnejší kontext. Zvesil portrét prezidentky, ženy, ktorú predtým veľmi hrubo pourážal. Ako mužovi a človeku mi pripadá veľmi nepríjemné, že v takýchto prejavoch proti nej pokračuje.

Keď som potom zbadal, že tam nesie Ernesta Che Guevaru, vytreštil som oči a povedal som si, že toto asi fakt nie je možné, že je to nejaký supervtip a on povie, že blablabla, spravil som si z vás srandu. Potom som si však všimol, že on pokračuje v ďalších výzdobách a premiestňovaniach, a uvedomil som si, že ten pán je hlboko presvedčený o tom, čo robí.

Samozrejme, robí to aj ako osobné PR, získava tým voličov. Prezentuje sa však aj ako historik a my sa ako historici sledujeme – kto čo napísal, kto čo povedal, sú známe aj veľmi negatívne vyjadrenia Slovenskej akadémie vied, kde pracuje alebo teda kde má pracovnú zmluvu. Tento človek už naozaj prekročil všetky medze odborného pohľadu na Ernesta Guevaru a robí to v priestoroch Národnej rady ako ústavný činiteľ.

Tak som si uvedomil, že sa tu zlialo viac silne negatívnych signálov do spoločnosti, s ktorými treba niečo robiť. Cez víkend som potom o tom rozmýšľal, videl som reláciu, kde vystupoval pán Richter s pani Holečkovou, a čakal som, že sa to tam nejako preberie. Pán Richter to znovu len pridrukoval ako bývalý súdruh, že to je v poriadku a to bola revolúcia.

Tak som si povedal, že musím niečo spraviť. Uvedomil som si, že písať a polemizovať je už málo, musíme použiť niečo iné, začať istý zápas s týmito ľuďmi, ktorí toto do spoločnosti vnášajú. Obrátil som sa na políciu, pretože ide o propagáciu totalitných režimov a o schvaľovanie takéhoto režimu – keď si niekto vyvesí takýto obraz, tak je asi „happy“, že si ho vyvesil.

Tak ste naňho podali trestné oznámenie.

Áno, v pondelok ráno (6. 11. 2023 – pozn. red.) som na polícii podal napísané trestné oznámenie.

Vy ste naňho podali trestné oznámenie, opoziční poslanci sa zas pokúsili Blahu odvolať z postu podpredsedu parlamentu. Národná rada však v utorok o jeho odvolaní nehlasovala, pretože koaliční poslanci parlamentnú schôdzu neotvorili. Ak by sa tá schôdza otvorila, čo by podľa vás na nej malo zaznieť? 

Naozaj by sa malo povedať, že pán Blaha jasne a očividne prejavil sympatiu k predstaviteľovi tvrdého komunistického revolučného režimu, ktorý používal likvidačné metódy voči svojim oponentom, voči nevinným ľuďom, voči predstaviteľom svojho hnutia, ktorí nesúhlasili s tvrdými metódami kubánskej revolúcie.

Ernesto Guevara

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Robert Fico

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie