Denník N

Do armády som prišla bojovať, nie prehadzovať papiere. Ukrajinské ženy bránia vlasť v mužských trenkách

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Ženy sú schopné bojovať na rovnakej úrovni ako muži a zároveň zostať ženské,“ povedala denníku New York Times Darja Trebuchová, zakladateľka mimovládnej skupiny Valkirija, ktorá vedie vojenské tréningy zamerané čisto pre ženy neďaleko Kyjiva.

„Na pohlaví bojovníka nezáleží.“

Nie je to jediná organizácia na Ukrajine, ktorá trénuje výhradne ženy, potenciálne vojačky. Neustále ich pribúda, rovnako ako žien, ktoré chcú brániť svoju vlasť pred ruskou agresiou.

Hoci ukrajinskí poslanci pred pár rokmi ženy v armáde prakticky zrovnoprávnili s mužmi a odstránili existujúce právne prekážky, ktoré ženám zakazovali vykonávať niektoré práce a funkcie na bojisku, spoločnosť ako taká a ani mnohí príslušníci ozbrojených síl si ešte na ich prítomnosť na fronte nezvykli. Ženy sa preto lepšie cítia v čisto ženských výcvikových strediskách, kde ich nikto neponižuje.

„Ako žena nemáte nárok robiť chyby. Vždy musíte ukázať, že na to máte, viac ako muži. Postoj k vám ako žene je, že ‚je to len dievča‘,“ povedala pre Balkan Insight 26-ročná Šarlotta Chmeľnycká, ktorá má vysokoškolské tituly z politických vied a verejnej správy a je nadporučíčkou v armáde.

A až teraz, po dvadsiatich mesiacoch totálnej vojny, začnú pre ženy šiť uniformy, aby už nemuseli nosiť pánsku spodnú bielizeň.

V armáde? Jedine ako sekretárka

Ženy slúžili v ukrajinskej armáde od vyhlásenia samostatnosti Ukrajiny v roku 1991. Ale nie za seba. Boli v armáde, lebo tam bol ich manžel alebo otec.

Ukrajina si vtedy ponechala sovietsku tradíciu, že manželky a dcéry muža pracujúceho v armáde dostali miesto ako administratívne posily, sekretárky alebo iný civilný personál. O tri roky neskôr sa ženy mohli hlásiť do armády, ale len na pozície, ktoré sa považovali za ženskejšie, ako zdravotníčky alebo logistická podpora.

Sociologička Anna Kvitová, ktorá sa venuje téme vojačiek v ukrajinskej armáde už od roku 2015, pre Rádio Slobodná Európa povedala, že zákony až do roku 2018 nedovoľovali ženám ísť na bojové pozície. Mnohé však chceli ísť bojovať na Donbas, a tak ich oficiálne registrovali ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie