Denník N

Čo čakať od Islandu? Nový tréner má jasný plán, proti Slovákom by mohol debutovať 19-ročný talent z Ajaxu

Zľava Denis Vavro (Slovensko) a Johann Gudmundsson (Island) počas zápasu. Foto - TASR
Zľava Denis Vavro (Slovensko) a Johann Gudmundsson (Island) počas zápasu. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká vo štvrtok večer v Bratislave dôležitý zápas. Proti Islandu by na postup na majstrovstvá Európy stačil zverencom Francesca Calzonu jeden bod.

Island je však náročným súperom, aj keď už nie je až taký silný ako pred pár rokmi.

Ešte v roku 2016 bol Island senzáciou futbalového sveta. Reprezentácia z krajiny, ktorá má momentálne vyše 372-tisíc obyvateľov, dokázala konkurovať tým najväčším tímom. Na Eure vtedy v osemfinále vyradila Angličanov a vo štvrťfinále trápila Francúzov, pričom ju povzbudzovali aj mnohí neutrálni fanúšikovia. O dva roky sa premiérovo kvalifikovala na majstrovstvá sveta.

Pomohla k tomu výnimočná generácia hráčov a aj ich blízky vzťah s fanúšikmi. Vo futbalovom prostredí vznikla pozitívna nálada, ktorá sa však v posledných rokoch zmenila.

Zapríčinila to nielen generačná výmena, pri ktorej Island prišiel o značnú individuálnu kvalitu, ale aj kauzy so sexuálnym zneužívaním.

Z úspešnej generácie niekoľko opôr zostalo. Keď sa pozrieme na nomináciu na dvojzápas so Slovenskom a Portugalskom, vidíme aj zopár opôr tímu z obdobia rokov 2016 a 2018: napríklad kapitána Arona Gunnarssona (Al-Arabi), Jóhanna Gudmundssona (Burnley) či Alfreda Finnbogasona (Eupen).

A na tribúny sa vracajú aj fanúšikovia. Tí pre kauzy a horšie výsledky na istý čas na tím zanevreli. „Pomaly sa ich nálada znova zlepšuje,“ hovorí pre Denník N Elvar Geir Magnússon, popredný futbalový novinár z portálu Fótbolti.net.

„Aj keď na všetkých zápasoch nebolo vypredané, teraz naše mužstvo znova cíti dobrú podporu. Islanďania začínajú chápať, že sa znova rozvíjame,“ dodal.

Na snímke hore Róbert Polievka (Slovensko) a dole Hodur Magnússon (Island).

Nový tréner

K lepšej nálade pomohla jedna zásadná zmena – výmena reprezentačného trénera. Po prehre 0:3 s Bosnou a Hercegovinou pri tíme skončil Arnar Þór Viðarsson, ktorého fanúšikovia nemali radi. Namiesto neho prišiel skúsený Nór Åge Hareide. Hareide mal jasný plán: predovšetkým zlepšiť organizáciu v defenzíve, kde Island začal robiť často chyby.

Hareide navyše začal s radikálnym prebudovaním tímu s väčším dôrazom na mladých.

S Hareidem sa pôvodne rátalo iba na obdobie kvalifikácie na Euro 2024, Islanďania sú však s jeho víziou veľmi spokojní.

„V jednej ankete 73 percent respondentov odpovedalo, že by mu futbalový zväz mal okamžite ponúknuť dlhodobú zmluvu. Nebojí sa toho, aby dal v tíme priestor mladým talentom, a v každom rozhovore rozpráva o tom, ako chce mužstvo znova dostať na veľké turnaje,“ vysvetľuje Magnússon.

Island to mal ťažké, lebo viacerí dôležití hráči z predošlej generácie jednoducho zostarli. Pri tej najväčšej hviezde, tvorcovi hry Gylfim Sigurdssonovi, bol však úplne iný problém.

Najlepší hráč Islandu

Sigurdssona vo Veľkej Británii obvinili zo spáchania sexuálnych trestných činov na deťoch. Po zatknutí ho

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie