Denník N

Dolinková si vybrala poradcu, ktorý bol obvinený v kauze piešťanského CT

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Vymenovanie jedného z exobvinených v kauze CT za poradcu ministerky dáva verejnosti signál, že korupcia nie je téma, ktorá by vládu trápila, reaguje šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková z Hlasu postupne predstavuje okruh najbližších spolupracovníkov. Dva posty štátnych tajomníkov (Michal Štofko a Ladislav Slobodník) sú už týždeň známe; v tomto prípade išlo o nominácie, ktoré musí schvaľovať aj vláda.

Inak je to u poradcov, pri ktorých je výber výlučne záležitosťou ministra. Dolinková si za jedného z nich vybrala Mareka Brezničana, ktorý bol pred deviatimi rokmi obvinený v kauze predraženého nákupu CT prístroja v Piešťanoch.

Zásadná kauza pre Smer

„Marek Brezničan je jedným z poradcov ministerky Zuzany Dolinkovej. Výber zboru poradcov je plne v kompetencii jednotlivých vládnych predstaviteľov,“ potvrdil jeho nástup tlačový odbor ministerstva. Na doplňujúce otázky o obvinení Brezničana v kauze CT ministerka reagovať nechcela. Tlačový odbor len dodal, že si ho vybrala za poradcu s ohľadom na jeho dlhoročné manažérske pôsobenie v zdravotníckom sektore, odkiaľ sa aj poznajú.

Nákup sa pred deviatimi rokmi postupne vyvinul do jednej z najväčších káuz Smeru, ktorá mala aj politické následky. Vtedajšie opozičné strany iniciovali protesty v Bratislave a v Košiciach.

Pod tlakom postupne odišla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská, podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová a napokon aj predseda parlamentu a silný muž Smeru Pavol Paška. Smer v rokoch 2012 až 2016 vládol sám po dominantnom víťazstve v parlamentných voľbách po páde vlády Ivety Radičovej.

Vyšetrovanie nákupu predraženého CT prístroja prokuratúra pred piatimi rokmi definitívne zastavila a zrušila aj obvinenie nového poradcu ministerky.

Svoje pôsobenie vo funkcii poradcu potvrdil Denníku N aj Brezničan s tým, že v zdravotníctve pôsobil dlhé roky a vďaka tomu sa pozná aj s Dolinkovou.

Hovorí, že obvinenie sa nerovná vine. „Stále žijeme v štáte, kde platí prezumpcia neviny. Totalitné časy, keď platila prezumpcia viny, sú už našťastie za nami,“ reagoval a pripomenul, že v tejto veci napokon nebola podaná obžaloba.

„Všetkých obvinení som bol zbavený, o čom rozhodla prokuratúra. V predmetnej veci bývalá riaditeľka nemocnice Mária Domčeková vyhrala súdny spor so štátom o poškodzovanie dobrého mena a ušlú mzdu,“ dodal. Domčeková viedla nemocnicu v Piešťanoch v čase nákupu.

Nie je to dobrý signál

Šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková tvrdí, že vymenovanie Brezničana dáva verejnosti signál, že korupcia nie je téma, ktorá by vládu trápila.

„Platí prezumpcia neviny, pán Brezničan bol zbavený obvinenia, a tak nejestvuje žiadna zákonná prekážka, prečo by nemohol radiť na ministerstve. Kauza CT však bola jedna z najväčších korupčných káuz Smeru, pre ktorú odstúpil dokonca vtedajší predseda parlamentu,“ pripomína.

Dosadenie jedného z aktérov prípadu do tímu ministerky má podľa nej aj symbolický význam a hovorí o tom, že v tejto vláde Smeru už podobné podozrenia a pochybnosti k odvolávaniam viesť nebudú, ale naopak – nebudú žiadnou – ani etickou – bariérou na vykonávanie verejnej funkcie.

Pridáva sa aj analytik Dušan Zachar z INEKO. „Aj keď platí prezumpcia neviny, na ľudí vo vysokých pozíciách, ktorí priamo ovplyvňujú verejné politiky, by sme mali klásť vyššie nároky,“ reaguje.

Štátni tajomníci

  • Michal Štofko je analytik a výkonný riaditeľ Asociácie zdravotných poisťovní.
  • Lekár Ladislav Slobodník pracoval vo viacerých nemocniciach, od apríla 2023 bol poradcom riaditeľa v Národnom ústave tuberkulózy vo Vyšných Hágoch, predtým viedol dva mesiace Nemocnicu Poprad.

Aj on pripomína, že výberom svojich najbližších spolupracovníkov ministerka vysiela svojmu okoliu signál. „Keď si k sebe vyberá človeka, ktorý stál na nesprávnej strane, v prvom šíku kauzy predraženého piešťanského cétečka, a bol predĺženou rukou a vykonávateľom politickej vôle vtedajšieho establišmentu Smeru, nie je to dobrý signál,“ povedal Zachar.

Kauza, pre ktorú skončil Paška, ale prokuratúra trestný čin nevidela

Kauza CT prístroja, ktorý chcela za 1,6 milióna eur kúpiť nemocnica v Piešťanoch, sa stala verejne diskutovanou v roku 2014. CT mala dodať firma Medical Group, ktorú v minulosti vlastnil aj Pavol Paška. V rovnakom čase kúpila rovnaký prístroj nemocnica v Havlíčkovom Brode za 540-tisíc eur.

Úrad pre verejné obstarávanie porušenie zákona pri takto nastavenom nákupe videl. Krajská prokuratúra v Trenčíne to zhodnotila tak, že išlo o „formálne porušenie“ a nemalo to vplyv na výsledok verejného obstarávania.

Prípad uzavrela tak, že sa trestný čin nestal, pretože sa nepodarilo preukázať, že by verejný obstarávateľ vedel o efektívnejších a hospodárnejších alternatívach alebo že by bola cena CT prístroja úmyselne nadhodnotená. V kauze bolo deväť obvinených vrátane Brezničana.

Uzavretie prípadu odôvodnila aj tým, že nemocnica podpísala s externou firmou mandátnu zmluvu na zabezpečenie procesu verejného obstarávania. To sa skončilo elektronickou aukciou, kde bola hodnotiacim kritériom najnižšia cena.

Na obstarávanie si nemocnica najala firmu EuroDotácie. Medzi obvinenými bola pred skončením vyšetrovania aj Katarína Hreusová, ktorá mala za túto firmu tender na starosti.

Firma EuroDotácie riešila aj súťaž pre štyri štátne nemocnice na stravovanie pacientov a zamestnancov a aj tie by boli pre nemocnice nevýhodné. Koncesie na stravovanie boli na desať rokov a nemocnice mali za jedlo zaplatiť niekoľko desiatok miliónov eur.

Predražené CT nakoniec nemocnica v Piešťanoch nekúpila, súťaž zrušili. Nasledovalo niekoľko ďalších neúspešných pokusov.

CT napokon kúpilo v roku 2017 až ministerstvo zdravotníctva, ktoré objednávalo prístroje pre viaceré nemocnice. Zaplatilo zaň 600-tisíc eur. Až dovtedy museli v Piešťanoch používať prístroj z roku 2004.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Ficova vláda

Zdravotníctvo

Zuzana Dolinková

Slovensko

Teraz najčítanejšie