Denník N

Szalai z Reportérov bez hraníc: Fico si z útokov na médiá urobil politický program

Foto - Manon Levet/RSF
Foto – Manon Levet/RSF

Dočasný zákaz vstupu na úrad vlády, ktorý premiér adresoval Denníku N, denníku SME, Aktualitám a Markíze, by mal podľa Pavla Szalaia preveriť súd. “Divákom a čitateľom odopiera právo na informácie,” hovorí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Šéf oddelenia Reportérov bez hraníc pre EÚ a Balkán hovorí, že politici sú agresívni voči novinárom a dovoľujú si ich ignorovať najmä vďaka sociálnym sieťam. „Počítajú s tým, že ich výroky sa dostanú k voličom rýchlejšie napríklad cez Facebook, ktorého algoritmus uprednostňuje nenávisť, hnev a silácke reči.“ Pomôcť posilniť profesionálne spracované informácie by podľa neho mohol európsky zákon o slobode tlače.

Čo veci nepomôže, je podľa neho plánované rozdelenie RTVS. „Na to, čo sa u nás deje, sme už upozornili Európsku vysielaciu úniu a upozorníme aj Európsku komisiu, ktorá v minulých rokoch pochválila reformy RTVS a nehovorí o žiadnom rozdeľovaní,“ vraví Pavol Szalai.

V rozhovore ďalej hovorí:

  • čo môže pre spoločnosť znamenať Ficov zákaz vstupu na úrad vlády pre niektoré médiá;
  • ako by sa mali zachovať médiá, ktorých sa podobné zákazy netýkajú;
  • prečo je rozdelenie RTVS problém;
  • či by sa mali prísnejšie regulovať dezinformačné médiá.

Čo pre našu spoločnosť znamená, že predseda vlády Robert Fico označuje konkrétne seriózne médiá, teda televíziu Markíza, denník SME, Aktuality a Denník N, za neželaných hostí na úrade vlády a dočasne im zakázal vstup?

Premiér takto rozdeľuje občanov na dve kategórie – na tých, ktorí majú úplný prístup k informáciám, a tých, ktorí ho majú obmedzený. Keďže niektorým médiám – a hovoríme o významných redakciách – zakážu vstup na úrad vlády či na tlačové konferencie, nedovolia im získavať informácie. Aj ich čitateľom, poslucháčom a divákom toto právo potom obmedzia. Nebudú trpieť len médiá, ale aj občania.

Šéfredaktori médií, ktorých sa Ficov zákaz týka, upozorňujú na zákon o vydavateľoch publikácií, ktorý hovorí, že „orgány verejnej moci – teda aj vláda – sú povinné poskytovať vydavateľovi periodickej publikácie, prevádzkovateľovi spravodajského webového portálu a tlačovej agentúre informácie o svojej činnosti s cieľom pravdivo, včas a všestranne informovať verejnosť“. Nie je teda Ficov zákaz v rozpore s týmto zákonom?

Zdá sa, že áno. Určite by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie