Denník N

KDH môže koalícii pomôcť zmeniť volebné pravidlá. Pred opozíciou je dilema, či a ako s Ficom meniť ústavu

Stretnutie lídrov strán v parlamente. Foto N - Tomáš Benedikovič
Stretnutie lídrov strán v parlamente. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zvýšenie počtu volebných obvodov nie je bez nástrah, koalícia by s pomocou KDH mohla dosiahnuť výhody pre seba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlamentná debata o vládnom programe v stredu nebola búrlivá. Expremiér Igor Matovič (bývalé OĽaNO), ktorý sa pokúsil prvý deň rokovania zaujať médiá ceduľkou „Klamár bez svedomia“ ukazujúcou na Roberta Fica, síce aj na druhý deň vyvolal slovnú potýčku, tentoraz s poslancom Smeru Jánom Mažgútom, ale to bolo vlastne všetko.

O priebehu diskusie počas druhého rokovacieho dňa najlepšie svedčilo to, že pozornosť veľkej časti médií sa zamerala na jeden z najmenej záživných a aj najvágnejšie formulovaných cieľov novej koalície.

Tou je zmena volebného systému. Dôvodom ani tak nebol samotný bod programového vyhlásenia vlády, ktorý veľmi nekonkrétne hovorí, že „vláda je pripravená zriadiť expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí alternatívy legislatívnych zmien volebnej legislatívy pre voľby do Národnej rady s cieľom zmeny počtu volebných obvodov“.

Debatu rozprúdil predseda opozičného KDH Milan Majerský, ktorý novinárom povedal, že by zmenu počtu volebných obvodov mohli podporiť poslanci jeho hnutia. Bez hlasov aspoň časti opozície totiž vládna koalícia s volebnými obvodmi nič nespraví, pretože na zmenu ich počtu je potrebná ústavná väčšina 90 poslancov.

Tú koalícia, ktorej kluby disponujú 79 poslancami, nemá. S dvanástimi poslancami KDH by to už bolo inak. Slová Milana Majerského vyvolali debatu v celej opozícii – o tom, či a za akých okolností majú opozičné strany spolupracovať s vládnou mocou pri zmenách ústavy.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Majerský by hlasoval

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

KDH

Progresívne Slovensko

SaS

Smer

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie