Denník N

Štátne weby stoja milióny a sú nanič. Otestoval to čerstvý rodič

Dane a eurofondy končia v neúplných a navzájom neprepojených webstránkach. Viac ako pre občanov sú pre úradníkov.

Rodine Suchalovcov sa nedávno narodilo dieťa, a tak zažili klasické „vybavovačky“. Otec v určených úradných hodinách chodil s papiermi a občianskym preukazom z úradu na úrad, od poisťovne k poisťovni.

„Toto je dôkaz, že tu niečo nefunguje,“ vraví softvérový vývojár Ján Suchal, ktorý sa špecializuje na otvorené dáta – teda na databázy štátnych či verejných inštitúcií, ktoré by sa mali dostať bezplatne k občanom a firmám, aby im pomáhali.

Stránka, ktorá by mala v budúcnosti plniť túto funkciu, sa volá slovensko.sk. Vyzerá pekne a moderne. Web sa prispôsobí podľa toho, či si ho otvoríte v mobile, tablete, alebo v počítači. Je však nedotiahnutý a veľmi nepomôže. Nie je veľmi prepojený na ostatné weby štátu. Je nástenkou, ktorá oznamuje, no nič cez ňu nevybavíte.

„Služby sú tu orientované tak, aby zjednodušovali prácu úradníkom, a nie koncovým užívateľom, čo sú občania,“ komentuje Suchal.

Z domu nič nevybavíte

Neprepojenosť úradov ilustruje na svojej čerstvej skúsenosti. „Všetky údaje sú od narodenia na matrike a úrady ich majú k dispozícii. Jediný údaj, ktorý mám po narodení dieťaťa ako rodič vyplniť, je zvoliť mu zdravotnú poisťovňu.“ Realita je však taká, že údaje sa dostanú z nemocnice na matriku, ale odtiaľ sa už nepohnú na daňový úrad, sociálnu poisťovňu, úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zmeniť to má práve web slovensko.sk, ktorý v hlavičke nesie hrdý názov „ústredný portál verejných služieb ľuďom“.

Už dnes v sekcii „životné situácie“ poradí, čo robiť, ak ste napríklad od niekoho kúpili auto. Dozviete sa, že si máte vyplniť žiadosť, priniesť peniaze za správne poplatky. Na konci vás však len odkážu na orgán policajného zboru. Ktorý to je, si už musíte nájsť sami, aj jeho úradné hodiny, alebo aj to, či tam kúpite kolky. S vytlačeným formulárom aj tak skončíte na dopravnom inšpektoráte. Z domu teda nevybavíte nič.

slovensko
Slovensko.sk – web, ktorý zatiaľ veľmi nemyslí na ľudí.

 

„Nenašiel som na tomto webe žiadnu službu, ktorú by som vo svojom živote potreboval,“ hovorí Suchal. Väčšina elektronických služieb, ktoré slovensko.sk ponúka, sa týka podnikateľov, ktorí ich však už môžu využívať aj cez iné štátne weby.

Úradník, ktorý už raz musel odísť

Čo projekt okolo webu slovensko.sk stál? Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby, ktorá ho prevádzkuje, to vyčísliť nevie. Projekt platia z peňazí EÚ. „Je natoľko komplexný, že extrahovať z webu slovensko.sk, prípadne jeho časť, je nereálne. To isté sa týka aj prevádzkových nákladov,“ odpísala agentúra.

Viedol  ju Ivan Ištvánffy. Ten za prvej vlády Roberta Fica odišiel z vedenia jednej zo sekcií Úradu vlády po tom, ako sa objavila nahrávka jeho telefonického rozhovoru, ktorá vyvoláva podozrenie z manipulácie IT tendra.

Informatizáciu krajiny, a teda aj projekt slovensko.sk koordinuje ministerstvo financií. Slovensko malo do roku 2012 splnomocnenca vlády pre informatizáciu spoločnosti, druhá Ficova vláda ho po nástupe k moci odvolala, nového nevymenovala a jeho úrad zrušila.

Ministerstvo pripúšťa problémy s prepojením štátnych systémov a priznáva, že sú úrady, ktoré nerešpektujú ani zákonnú povinnosť a na projekte nespolupracujú.

Na Slovensku majú problémy s funkčnosťou a prepojením s ostatnými systémami v podstate všetky weby prevádzkované štátom. Daňových poplatníkov stáli dohromady desiatky miliónov eur.

Niektoré sú zastarané, iné predražené, ďalšie nepochopiteľné.

Štát nehľadá murára ani učiteľa

Web istp.sk, vyvinutý pre štát firmou Trexima, stál podľa ministerstva práce spolu s projektom okolo neho už viac ako tri milióny eur a má byť „internetovým sprievodcom trhom práce“. V skutočnosti je to len burza pracovných miest, najmä od úradov práce. Súkromné weby ako Profesia.sk ponúkajú miest oveľa viac, a preto ich aj ľudia viac navštevujú.

Firma Trexima je aj za ďalším webom so záhadným názvom sustavapovolani.sk. Má ísť o národný register povolaní. Keď do formulára „zadajte názov zamestnania“ napíšete murár, inštalatér či učiteľ, nevypíše vám nič. V poslednom prípade nanajvýš povolanie učiteľ autoškoly. Ministerstvo práce web bráni tým, že počet „štandardov povolaní” sa má do konca roka zvýšiť zo súčasných 369 na 1400.

Za vytvorenie sústavy povolaní, vrátane testovania a údržby, za viac ako dva roky zaplatí štát 180-tisíc eur.

Tisícový web v lacnej predlohe

Príkladom, ako u nás vyzerá štátna IT zákazka, je aj web slovakia.travel Slovenskej agentúry pre cestovný ruch. Je spolufinancovaný z eurofondov a agentúra zaň zaplatila 23-tisíc eur.

Web zive.sk prišiel na to, že ho vyrobili z hotovej šablóny s názvom Pixma, ktorá sa v čase vzniku slovakia.travel predávala za 11 eur. Teraz je len za šesť eur. Agentúra sa bráni tým, že nejde len o šablónu, ale o kompexný web, takže cena je primeraná.

Briti sú jednoduchí a rýchli: gov.uk

Ako by mohol slovenský príbeh náhrady papierovačiek za pohodové vybavenie cez počítač vyzerať? Ukážkou je britský ústredný web štátnej správy gov.uk. Návody, ako postupovať, začínajú sa narodením a končia smrťou. Všetko jednoducho, prehľadne a priamo k výsledku.

Cesta z gov.uk napríklad k zmene adresy na vodičskom preukaze trvá niekoľko desiatok sekúnd, stačí len pár klikov myšou. Štyri „kliky“ a vyplnenie štyroch riadkov treba na zaplatenie pokuty či poplatku.

Briti to robia jednoducho a efektívne.
Briti to robia jednoducho a efektívne.

 

Manuál pre tvorbu stránky gov.sk píše: „začnite potrebami“ a vysvetlivkou, že nemá ísť o potreby úradníka, ale občana.

Britom sa podarilo urobiť aj efektívnu bodku za „úradným postupom“ na gov.uk. Na poslednej obrazovke po tom, ako ukončíte elektronický úradný výkon, sa objaví výzva na zapojenie sa do národného registra darcov orgánov. Cez ústredný štátny web sa ich takto zaregistrovalo až 350-tisíc.

Vo veľkom a pomaly

Štát u nás zatiaľ pri tvorbe webov postupuje centralisticky a vo veľkých celkoch. Dizajnér a aktivista Jakub Ptačin upozorňuje, že mnohé štátne portály a projekty doplácajú na systémy vytvorené v minulosti, s ktorými musia spolupracovať, a tým sa stávajú nefunkčné.

„Keď si pozriete štandardný štátny IT projekt u nás, je to obrovský moloch, stojí niekoľko miliónov eur, platí ho Únia, trvá možno štyri roky a na začiatku ani nikto nevie, čo to má robiť,“ vraví zasa Suchal.

Podľa Ptačina by pomohlo rozbitie projektov na menšie celky, ktoré by bolo možné jednoduchšie kontrolovať, sledovať a najmä testovať. „Samostatnou kapitolou sú množstvá firiem nacucnutých na tieto zákazky a rady sub-sub-sub-subdodávateľov.“

Otvorené dáta

Úplne opačný postup ako u nás pri vytváraní štátnych informačných systémov zvolili v Dánsku – pustili do procesu verejnosť a tá za nich vychytala problémy zdarma. Štát tam uvoľnil dáta, ktoré podľa GPS polohy dokázali určiť adresy nehnuteľností a podrobnosti o nich. V systéme boli chyby, po sprístupnení verejnosti ich opravovali dobrovoľne ľudia cez mobilné aplikácie.

V Británii zasa polícia uvoľnila dáta o kriminalite aj podľa ulíc, okamžite to „zamávalo“ britským realitným trhom a realitné kancelárie ponúkajú k popisu bytu či domu aj štatistiky kriminality v jeho okolí.

Na Slovensku sa chystá sprístupnenie podobných dát ako v Dánsku. Nemá to však byť zadarmo – ročná licencia na „otvorené dáta” má stáť 1000 eur.

Dobrovoľníci z mimovládok a nadšenci napriek problémom pomáhajú aj u nás. Z registrov ministerstva spravodlivosti vychádzajú otvorenesudy.sk, cez ktoré sa dajú vyhľadávať rozsudky. Štátne zákazky sa dajú oveľa lepšie ako na štátnych weboch sledovať cez weby mimovládok otvorenezmluvy.sk, datanest.sk, fair-play.sk či znasichdani.sk.

Na rozdiel od IT odborníkov ministerstvo financií nevidí hlavný problém v systéme: „Je potrebné zvýšiť kvalitu zamestnancov pôsobiacich na IT útvaroch ministerstiev.“ Tí dobrí sa však nehrnú, pretože tabuľkové platy sú výrazne nižšie ako v komerčnej sfére.

Ministerstvo financií sľubuje, že v priebehu tohto roku pribudne množstvo elektronických služieb. „Už dnes môžete podať daňové priznanie cez internet, zmeniť si trvalé a prechodné bydlisko, požiadať o zmenu v evidencii vozidla, zapísanie firmy alebo zmeny v obchodnom registri a iné,“ tvrdia úradníci ministerstva.

Ako je to naozaj? Na to, aby občan Slovenska služby naozaj využíval, si musí vybaviť nový občiansky preukaz s čipom, k nemu čítačku čipov a do počítača si musí stiahnuť softvér, ktorý však na všetkých počítačoch nefunguje. Aby sa mu to podarilo, musí osobne prísť na úrady aspoň dvakrát. Prvýkrát, keď požiada o občiansky preukaz a nechá sa naň odfotiť, a druhýkrát, keď si poň príde. Hoci ministerstvo vnútra vydalo ľuďom vyše 596-tisíc občianskych preukazov s čipom, asi len polovica z nich si čip aktivovala. Len 34-tisíc ľudí či firiem si zaobstaralo takzvaný zaručený elektronický podpis. Vlani možnosť podať daňové priznanie elektronicky využilo 101-tisíc právnických a 67-tisíc fyzických osôb.

 

Chyby štátnych webov

slovensko.sk
Nie je jasné, koľko stál. Ústredný štátny web dáva návod na úradné riešenie viacerých životných situácií. Elektronické služby mu chýbajú. Buď treba vybaviť dokumenty vopred, mať elektronický občiansky, alebo dodatočne ešte vybavovať na úradoch. Prevádzkuje: Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby.

orsr.sk
Obchodný register funguje od 90. rokov a poskytuje veľa aktualizovaných informácií. Graficky je zastaraný, vyhľadávanie nenájde informáciu bez diakritiky. Sú v ňom aj zle prepísané mená a adresy.
Dáta z orsr.sk dokážu súkromné weby ako foaf.sk využiť na grafické znázornenie prepojení medzi firmami a ľuďmi.
Prevádzkuje: ministerstvo spravodlivosti.

istp.sk
Internetový sprievodca trhom práce bol desať rokov v testovacej prevádzke, už je v „ostrej“. Štát zaň a ďalšie služby zaplatil oficiálne vyše tri milióny eur. Má problémy s vyhľadávaním, niektoré základné profesie ani neponúkne. Je bezplatný, no nedokáže konkurovať súkromným webom s inzerciou práce ako profesia.sk so širšou ponukou.
Prevádzkuje: ministerstvo práce cez súkromnú firmu Trexima Bratislava.

crz.gov.sk
Centrálny register zmlúv rozbehol Úrad vlády za Ivety Radičovej. Stál 15-tisíc eur, jeho mesačná prvádzka stojí 2600 eur, je v ňom 765-tisíc zmlúv.
Pomerne často je pomalý a má problémy s vyhľadávaním viacslovných názvov.
Prevádzkuje: Úrad vlády.

uvo.gov.sk
Zverejňuje vestník štátnych tendrov. Po tom, ako web súčasné vedenie úradu zmenilo, sa výrazne sťažilo vyhľadávanie zákazok a výsledky hľadaní sú teraz neprehľadné. Pribudli však profily obstarávateľov, takže tendre úradov a inštitúcií sa dajú podľa ich názvu sledovať jednoduchšie.
Prevádzkuje: Úrad pre verejné obstarávanie.

katasterportal.sk
Vznikol za Dzurindovej vlády, prevod na katastrálne úrady stál 14 miliónov eur. Prevádzka webu stojí 7800 eur mesačne. Poskytuje dobré dáta, je často aktualizovaný, no máva často výpadky aj na niekoľko hodín. Geodeti v novembri 2014 vymenili hardvér, výpadky by mali skončiť.
Prevádzkuje: Geodetický a katastrálny ústav.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Verejné IT zákazky

Slovensko

Teraz najčítanejšie