Denník N

Ešte ani neprišiel a už mal kritikov. Calzona začal nešťastným výrokom, napokon postúpil na Euro

Foto - TASR/Jaroslav Novák
Foto – TASR/Jaroslav Novák

Postupový príbeh slovenských reprezentantov na majstrovstvá Európy 2024.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenská reprezentácia postúpila na majstrovstvá Európy. Podarilo sa jej to tretíkrát v dejinách a zároveň tretíkrát po sebe. Definitívu postupu si Slováci zabezpečili vo štvrtkovom zápase, v ktorom zvíťazili nad Islandom 4:2. Slováci najskôr prehrávali gólom Oskarssona, no ešte do polčasu otočili stav na 2:1 zásahmi Kucku a Dudu. V 2. polčase dal ešte dva góly Haraslín. Za hostí znížil Gudjohnsen.

Kvalifikácia, ktorú Slováci uzavrú v nedeľu večer zápasom na pôde Bosny a Hercegoviny, bola z viacerých pohľadov špecifická. Zo slovenského pohľadu najmä v tom, že národný výber viedol druhý raz zahraničný tréner a že počas nej sa výrazne zlepšovala.

Prvým zahraničným koučom slovenského výberu vôbec bol Pavel Hapal. Tento však Slovensko dobre poznal – trénoval tu aj Nitru, Žilinu, Senicu a reprezentáciu do 21 rokov. Preto môžeme za prvého skutočného trénera z cudziny označiť Calzonu.

A práve Francesco Calzona je kľúčovou postavou postupu Slovenska na európsky šampionát.

Tabuľka skupiny J kvalifikácie Eura 2024

Spočiatku veľká kritika

Iste, na prvom mieste sú vždy hráči. Bez ich futbalovej kvality by sa na Euro nepostúpilo. Podstatné však je, že ich skutočnú kvalitu a individuálne zručnosti z nich nedokáže maximálne vyťažiť ani zďaleka každý tréner.

Calzonovi sa podarilo to, čo nezvládol jeho predchodca Štefan Tarkovič –

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie