Denník N

Ukrajinský politológ: Až po začiatku vojny ľudia začali veriť, že krajina sa uberá správnym smerom

Olexij Haran. Foto - dif.org.ua
Olexij Haran. Foto – dif.org.ua

Prezidentské voľby počas prebiehajúcej vojny si želala jedine kancelária Volodymyra Zelenského, tvrdí politológ z Kyjiva. Samotný Zelenskyj sa však vyjadril proti voľbám.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Keď sme sa s politológom Olexijom Haranom rozprávali začiatkom apríla, najväčšiu pozornosť zahraničných médií pútala krvavá bitka o Bachmut. Na Ukrajine sa však hovorilo predovšetkým o chystajúcej sa protiofenzíve.

Profesor z Kyjivsko-Mohylanskej akadémie v tom čase hovoril, že Ukrajinci sú mimoriadne jednotní v snahe poraziť ruského agresora. Takisto vyzdvihol, že prezident Volodymyr Zelenskyj si získal úprimnú podporu západných partnerov, pretože im hovorí pravdu, aj keď sa „nie vždy ľahko počúva“.

Od rozhovoru prešlo viac ako sedem mesiacov a situácia sa zmenila. Ako píšeme v aktuálnej analýze, ukrajinská protiofenzíva s cieľom dostať sa k Azovskému moru zatiaľ nedosiahla stanovené ciele.

V čase, keď sa čoraz väčšia pozornosť medzinárodného spoločenstva sústreďuje na konflikt na Blízkom východe, sme sa s Haranom spojili opäť. Hneď v úvode nás varuje, že dianie na Ukrajine vidí oveľa pozitívnejšie, než by sa v posledných týždňoch mohlo zdať z médií.

„Napriek výnimočnému stavu ostávame demokraciou. Aj mňa samého prekvapuje, akú vysokú úroveň má diskusia, ktorá na Ukrajine prebieha. Všetci si uvedomujú, že potrebujeme jednotu, a snažia sa byť o niečo zmierlivejší. Lenže vo verejnom diskurze nechýba ani kritika Zelenského a jeho strany,“ hovorí.

Paradox medzi ukrajinskými lídrami

V posledných dňoch sa objavilo viacero textov, ktoré upozorňujú na spor medzi ukrajinským politickým vedením a vojenským velením. Denník New York Times písal o „roztržkách“ a na nezhody upozornil aj Washington Post.

Spustili ich vyjadrenia vrchného predstaviteľa armády Valerija Zalužného, ktorý v rozhovore pre týždenník Economist pripustil, že Ukrajina sa ocitla v „slepej uličke“. Takisto napísal, že Ukrajina čelí pozičnej vojne, z ktorej môže profitovať Rusko.

Ako sa na túto situáciu pozerá politológ Haran? Tvrdí, že došlo k paradoxnej situácii:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie