Denník N

Partner ma najskôr podvádzal, teraz sa správa ako sociopat. Mám hodiť 12-ročný vzťah len tak do koša?

Ilustrácia – F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V Psychologickej poradni Denníka N na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedajú skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Všetky vydania poradne nájdete na stránke Psychologická poradňa Denníka N.

Pred vyše desiatimi rokmi som si našla partnera. O dva roky neskôr sme mali nehodu na motorke, z ktorej mi ostali trvalé následky (mala som zlomenú chrbticu). Do nehody som mala skvelú prácu a veľmi aktívny život, po nehode som ostala na invalidnom dôchodku, keďže mám zdravotné obmedzenia. Ale nie som na vozíku, v podstate som na tom fajn, len nemôžem plnohodnotne pracovať, živí ma príležitostná práca a brigády.

Keď som pred niekoľkými rokmi neplánovane otehotnela, partner trval na interrupcii (teraz som rada, že som súhlasila). Následne som zistila, že popri našom vzťahu si našiel milenku, ktorej tvrdil, že sa so mnou rozišiel a ja to neviem prijať. Mne prisahal, že s nikým nič nemá. Priznal sa, až keď som na neho vytiahla dôkazy. Tváril sa, že to veľmi ľutuje, a prehovoril ma na pokračovanie vzťahu.

Začali sme spolu žiť. No a posledný rok je to celé jedna katastrofa. Začal sa správať ako sociopat. Odmieta kamkoľvek chodiť (predtým sme chodili na výlety, dovolenky, víkendové pobyty), netrávime spolu čas, spávame každý v inej izbe, nerozprávame sa, lebo každý pokus o debatu sa skončí hádkou.

Keď spomeniem rozchod, mykne plecom, že ak je to moje rozhodnutie, nebude ma prehovárať. Z celej tejto situácie vždy viní mňa, lebo som prestala mať záujem o sex. Priznávam, prestala som mať záujem, ale z dôvodu, že odmietal so mnou ísť aj na obyčajnú prechádzku. Jeho život je spanie doobeda a potom sedenie na sedačke s telefónom v ruke. Čokoľvek iné ho otravuje. Je to ako začarovaný kruh. Debaty na tému vzťahu utne rovno po prvej mojej vete. V domácnosti fungujem iba ja, odmieta sa zaoberať aj vecami, s ktorými si ja poradiť neviem – pokazené spotrebiče a pod.

Už keď to píšem, uvedomujem si, že je to zrejme zbytočné, ale chcem mať sama pred sebou čisté svedomie, že som 12-ročný vzťah nehodila len tak do koša. Potrebujem možno odborný a nestranný pohlaď a radu, či je (aj keď tuším, že nie je, keďže snahu mám len ja) šanca s tým niečo urobiť. 

Petra, 34

Odpovedá psychologička Lenka Pavuková Rušarová

Milá Petra,

Váš vzťah si prešiel mnohými zaťažkávacími skúškami – nehoda, trvalé telesné obmedzenie, interrupcia, nevera. Tam, kde iné páry po dvoch rokoch ešte len pomaly vytriezvievajú zo zamilovanosti a postupne si budujú spoločný život, vy ste radikálne zmenili aktívny život na život s obmedzeniami a so zdravotnými ťažkosťami. Môžem si len predstavovať, aké následky to všetko na vzťah malo. Cíti sa Váš partner zodpovedný za nehodu alebo za Vaše poškodené zdravie?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Duševné zdravie

Psychologická poradňa

V Psychologickej poradni Denníka N budú na vaše otázky trikrát do týždňa odpovedať skúsené psychologičky a psychológovia.

  • Svoju otázku z oblasti výchovy, rodičovstva, práce, životných rozhodnutí, riešenia konfliktov, priateľských či partnerských vzťahov môžete poslať na . Okrem otázky uveďte aj svoje krstné meno a vek.
  • Pri dlhodobých problémoch vyhľadajte pomoc psychológa alebo psychiatra, v prípade akútnych psychických ťažkostí kontaktujte krízové linky pomoci.

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Zdravie

Teraz najčítanejšie