Denník N

Zuzana Čaputová: Potrebujem získať odstup od toho, čo som zažila, aj od seba samej

Zuzana Čaputová na návšteve Prahy v predvečer 17. novembra. Foto - TASR
Zuzana Čaputová na návšteve Prahy v predvečer 17. novembra. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Nech by som vymenovala akúkoľvek vládu, rozkol je taký silný, že časť spoločnosti by bola nespokojná, cítila by obavy a strach, vraví prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre český Deník N a pripomína, že pestrosť Slovenska je obrovská.

„Máme tú veľkú skupinu, ktorá hovorí úplne jasne, že patríme na Západ, patríme do Európskej únie aj do Severoatlantickej aliancie. Aj toto je tvár Slovenska: moderná, prozápadná, bez strachu, sebavedomá. Ale áno, sú tu aj ľudia, ktorí majú iný pohľad, obavy, možno zastávajú iný názor a preferujú silnejšiu vodcovskú ruku aj radikálnejšie riešenie.“

Na tom, aby bola spoločnosť rozdelená, sa podľa nej celé roky úmyselne pracovalo. Cielene sa šírili obavy z amerického vplyvu či úvahy o Sorosovi a nej samotnej ako o americkej agentke.

V rozhovore zároveň opisuje, ako by sa zachovala v pozícii Volodymyra Zelenského, prečo má pocit, akoby zažila vo funkcii až tri volebné obdobia a nielen jedno, a uvažuje, čo môže robiť po odchode z Prezidentského paláca.

Čo by ste chceli, aby vedela mladá generácia o 17. novembri?

Určite je dobré, aby mladá generácia vnímala, čo bolo pred 17. novembrom. Pretože revolučné časy alebo Nežná revolúcia, nech to nazveme akokoľvek, boli ukončením minulého režimu. A nech sa na to pozrieme z akejkoľvek perspektívy, bola to jedna z najvýznamnejších historických udalostí novodobých dejín, pretože priniesla demokraciu. Odkazom 17. novembra teda stále žijeme.

Veľa sa hovorí o tom, aká bola vtedajšia doba, o vyrovnaní s históriou. Ale to, o čo sa každý rok nanovo snažím pri písaní prejavov alebo pri príprave mediálnych vyhlásení, je úvaha o tom, aký je odkaz 17. novembra pre aktuálnu dobu, ktorú prežívame. Pre nás všetkých. Čo nám 17. november hovorí k dnešku aj to, ako sa nám „prihovára“.

A čo nám teda hovorí?

Keď sa pozriem na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Ficova vláda

LGBTI+

Robert Fico

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie