Denník N

Zuzana Čaputová: Potrebujem získať odstup od toho, čo som zažila, aj od seba samej

Zuzana Čaputová na návšteve Prahy v predvečer 17. novembra. Foto - TASR
Zuzana Čaputová na návšteve Prahy v predvečer 17. novembra. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nech by som vymenovala akúkoľvek vládu, rozkol je taký silný, že časť spoločnosti by bola nespokojná, cítila by obavy a strach, vraví prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre český Deník N a pripomína, že pestrosť Slovenska je obrovská.

„Máme tú veľkú skupinu, ktorá hovorí úplne jasne, že patríme na Západ, patríme do Európskej únie aj do Severoatlantickej aliancie. Aj toto je tvár Slovenska: moderná, prozápadná, bez strachu, sebavedomá. Ale áno, sú tu aj ľudia, ktorí majú iný pohľad, obavy, možno zastávajú iný názor a preferujú silnejšiu vodcovskú ruku aj radikálnejšie riešenie.“

Na tom, aby bola spoločnosť rozdelená, sa podľa nej celé roky úmyselne pracovalo. Cielene sa šírili obavy z amerického vplyvu či úvahy o Sorosovi a nej samotnej ako o americkej agentke.

V rozhovore zároveň opisuje, ako by sa zachovala v pozícii Volodymyra Zelenského, prečo má pocit, akoby zažila vo funkcii až tri volebné obdobia a nielen jedno, a uvažuje, čo môže robiť po odchode z Prezidentského paláca.

Čo by ste chceli, aby vedela mladá generácia o 17. novembri?

Určite je dobré, aby mladá generácia vnímala, čo bolo pred 17. novembrom. Pretože revolučné časy alebo Nežná revolúcia, nech to nazveme akokoľvek, boli ukončením minulého režimu. A nech sa na to pozrieme z akejkoľvek perspektívy, bola to jedna z najvýznamnejších historických udalostí novodobých dejín, pretože priniesla demokraciu. Odkazom 17. novembra teda stále žijeme.

Veľa sa hovorí o tom, aká bola vtedajšia doba, o vyrovnaní s históriou. Ale to, o čo sa každý rok nanovo snažím pri písaní prejavov alebo pri príprave mediálnych vyhlásení, je úvaha o tom, aký je odkaz 17. novembra pre aktuálnu dobu, ktorú prežívame. Pre nás všetkých. Čo nám 17. november hovorí k dnešku aj to, ako sa nám „prihovára“.

A čo nám teda hovorí?

Keď sa pozriem na

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Ficova vláda

LGBTI+

Robert Fico

Rozhovory

Vojna na Ukrajine

Zuzana Čaputová

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie