Denník N

Adoptoval som si adepta na vodiaceho psa, aby som videl, ako sa zo šteniatka stane superhrdina

Brya. Foto - Katka Kubišová
Brya. Foto – Katka Kubišová

Sériou článkov o vlastných skúsenostiach predstavíme prvý rok v živote labradora, ktorý sa má stať vodiacim psom. Po šťastnom detstve a prvých dobrodružstvách odborníci rozhodnú, či naplní svoje poslanie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po bolestivom odchode nášho psa sme sa s partnerkou rozhodli kontaktovať niekoľko výcvikových škôl pre vodiace psy a prihlásiť sa za dobrovoľníkov, ktorí vychovajú šteniatko. Pomoc ľuďom so zrakovým postihnutím je pre moju partnerku, ktorá je očná lekárka, súčasťou jej povolania, a môj výnimočný vzťah k psom ma predurčil na to, aby som sa skôr či neskôr začal venovať výchove psov na serióznejšej úrovni. Zakrátko sme dostali pozitívnu odpoveď od jedného bratislavského združenia, a tak sa pred pár týždňami stala súčasťou nášho života Brya, šteniatko labradora krémovej farby.

Napunk teraz v spolupráci s občianskym združením Psi na život spúšťa sériu článkov, v ktorej by som chcel predstaviť, aký je život s nie každodenným šteňaťom a koľko dobrodružstiev človek zažije, kým sa z malého chlpatého klbka stane zodpovedný pomocný pes, ktorý vykonáva serióznu prácu.

O čo ide?

Výchova šteňaťa a skutočný výcvik vodiacich psov sa od seba vo veľkej miere líšia. Šteniatka zveria približne do veku jedného roka dobrovoľníkom, aby ich vychovali. Ich úlohou je naučiť ich čistotnosti, správať sa v byte pokojne, neničiť nábytok a nežobroniť o jedlo. Dobrovoľníci šteňatá navykajú na najrozličnejšie situácie z ľudského sveta, napríklad aj na hromadnú dopravu.

Cieľom je, aby sa zo šteňaťa stal pokojný, ľahko ovládateľný, poslušný mladý pes, ktorý je zároveň sebavedomý a vyrovnaný, k ľuďom je pozitívny a dokáže sa učiť nové veci. Ak sa to podarí dosiahnuť a aj zdravotný stav psa je vyhovujúci, po roku sa môže začať so serióznym výcvikom.

Za dobrovoľného vychovávateľa sa môže prihlásiť ktokoľvek, no nezaškodí, ak má záujemca aspoň aké-také skúsenosti so psami a vie sa skamarátiť s myšlienkou, že psa, ktorého vychoval, nech mu už akokoľvek prirástol k srdcu, bude musieť po roku vrátiť.

Najdlhšie sa na Slovensku venuje výcviku vodiacich a iných pomocných psov Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy, no takejto činnosti sa venujú aj iné združenia. Občianske združenie Psi na život vzniklo v roku 2020 a úzko spolupracuje s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Je členom Európskej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (EGDF), nedávno požiadalo aj o prijatie do Medzinárodnej federácie škôl pre výcvik vodiacich psov (International Guide Dog Federation).

Brya, členka bandy

Keď som dorazil do Karlovej Vsi, do sídla Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), na dvore ma privítala veľká kopa chlpatých stvorení: členovia „bielej bandy“, ktorí tesne pritisnutí jeden k druhému odfukovali na prestretej deke a nemali ani tušenia, že dospeli k dôležitému míľniku svojho života: v tento deň ich od seba oddelia a zveria dočasným majiteľom, dobrovoľným vychovávateľom psov.

Od profesionálnych cvičiteľov vodiacich psov sme dostali rýchle know-how, na čo máme počas prvých dní dávať pozor.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pes

Slovensko

Teraz najčítanejšie