Denník N

Ficova vláda získala dôveru. V debate dominovalo PS, zaujal Hlina, pre Matovičov incident obmedzili médiá

Robert Fico, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto - TASR
Robert Fico, Peter Pellegrini a Robert Kaliňák po hlasovaní o dôvere vláde v parlamente. Foto – TASR

Pozrite si kľúčové momenty parlamentnej diskusie k programu štvrtej vlády Roberta Fica.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Parlament vyslovil dôveru vláde Roberta Fica, ktorú vytvorili Smer, Hlas a SNS. Vládu podporilo 78 poslancov, proti bolo 65, nikto sa nezdržal. Premiér Fico vopred avizoval, že koalícii bude zo zdravotných dôvodov jeden poslanec chýbať, ide o poslanca SNS Pavla Ľuptáka, ktorý je v nemocnici. Vládne kluby majú dohromady 79 členov.

Poslanci hlasovaním zároveň schválili programové vyhlásenie vlády. Opozícia ho kritizovala najmä ako nekonkrétne a vágne, bez zamerania na skutočné problémy Slovenska.

„Jediné, čo túto vládu motivovalo, je túžba po beztrestnosti, a jediné, na čo bola táto vláda pripravená, je pomsta,“ vyhlásil napríklad predseda najsilnejšej opozičnej strany, Progresívneho Slovenska, Michal Šimečka.

Čo boli kľúčové momenty parlamentnej debaty?

Robert Fico. Foto – TASR

1. Fico a koalícia hlavne počúvali

Vládny program poslancom predniesol premiér Robert Fico. Jeho príhovor bol krátky. „Štartovacia čiara, z ktorej táto vláda štartuje, je veľmi hrboľatá a je plná mín a rôznych mechanizmov, ktoré ju mimoriadne ohrozujú,“ tvrdil.

„Voľný slobodný trh zlyháva. Akékoľvek multikulturálne pohľady sú dnes za nami a neprinášajú ten efekt, ktorý sa od nich očakával. Sme v období vojnových konfliktov a hrubého porušovania medzinárodného práva. Bohužiaľ, sme aj v období straty autority významných medzinárodných organizácií.“

Fico sa v prejave, pri ktorom zdôraznil, že ho prednáša bez papiera, prihlásil k ústave, preambule a odkazu Veľkej Moravy, sľúbil rešpektovať členstvo v EÚ a NATO. „Na druhej strane chcem veľmi jasne povedať, že zahraničná politika tejto vlády sa bude orientovať na všetky štyri svetové strany.“

Opäť kritizoval médiá a mimovládne organizácie, ale aj vyšetrovanie veľkých korupčných káuz. „Ústava jasne hovorí, že štátna moc pochádza od ľudí. Nemôžeme rešpektovať, aby túto krajinu ovládali, riadili médiá alebo mimovládne organizácie bez akejkoľvek politickej zodpovednosti,“ hovoril.

„Ústava hovorí, že máme byť štát právny. Došlo k obrovským defektom, pokiaľ išlo o právny štát, v ostatných troch rokoch a musíte byť pripravení

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

KDH

OĽaNO

Progresívne Slovensko

Robert Fico

SaS

Smer

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie