Denník N

Na Slovensku sa operuje priveľa, často sa liečia obrázky z MR a röntgenu, nie symptómy, hovorí tréner Mihalík

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Rozhovor je súčasťou knihy Pohyb je liek – Návod na život bez bolesti so silovým a kondičným špecialistom Tomášom Mihalíkom, ktorú si môžete kúpiť v obchode Denníka N. Mihalíka nájdete aj na Instagrame, rovnako aj Michala Červeného, ktorý mu v knihe kladie otázky.

Stačí vám pohľad na športovca v televízii, aby ste videli, čo mal alebo čo bude mať zranené?

Keď vidím, že futbalista pri šprinte dáva nohu príliš pred ťažisko tela a má zvýšenú driekovú lordózu, dá sa predpokladať, že ten chlap si túto alebo nasledujúcu sezónu natrhne zadný stehenný sval alebo si ho inak vážne zraní. Takúto analýzu si vie aj bežný človek spraviť v biomechanickom laboratóriu, kde na základe kamier a 3D analýzy pohybu zistia, kde robí pri pohybe mechanické chyby. Stačí to však riešiť aj jednoduchšie – zobrať si telefón, nahrať sa pri behu a keď idú nohy do tvaru písmena X a jabĺčka sa pomaly o seba trú, môžeme predpokladať, že v krátkom čase bude mať človek preťažené vnútorné menisky alebo bedrové kĺby.

Ako diagnostikujete človeka, ktorý k vám príde s tým, že ho niečo bolí?

Najprv sa spýtam, ako môžem pomôcť, odpoveď mi veľmi veľa povie. Už podľa toho, ako si človek sadol, odhadujem, čo ho trápi. Človek začne rozprávať a potrebujem čo najviac informácií – čo ho bolí, čo si zranil, koľkokrát v minulosti. Zisťujem, ako a či sa človek hýbe v rámci svojho života. Či je to poštár, ktorý nosí ťažké veci, alebo človek z kancelárie.

Nasleduje pohybový screening, ktorý mapuje aktivity bežného dňa. Sadnutie, zohnutie či chôdza po schodoch. Podrobím ho diagnostike FMS (functional movement screening – funkčné testovanie pohybových stereotypov), ide o sedem pohybov, ktoré by mal každý zvládnuť. Nejde pri nich o výkonnosť, ale „umelecký výkon“.

Používam štyri známky – trojku za perfektné vykonanie, dvojku za vykonanie s odchýlkami a jednotku vtedy, ak to nevyzerá tak, ako by malo. Nulu človek dostane, ak pri danom pohybe cíti bolesť, hoci by aj pohyb vyzeral predpisovo. Plný počet bodov je 21, to však nedosiahnu ani špičkoví športovci. Treba sa však vyhýbať nulám a jednotkám. Toto je pre mňa kompas, aby som vedel, ktorým smerom sa vydať.

Čo nasleduje?

Ak tam je nula, návšteva lekára alebo fyzioterapeuta. Ak nie je, začnem robiť prípravné cvičenia, aby som zlepšil pohybové stereotypy. Tvorca tejto diagnostiky Gray Cook je autorom pekného citátu – „nezaťažujte nefunkčný stereotyp“. A hádajte čo?Ľudia presne to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pohyb je liek

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie