Denník N

Dopyt po ekologickom bývaní stále rastie. Tento bratislavský projekt je ideálnym riešením

Bývať ekologicky už dávno nie je len imidžová záležitosť. Moderné technológie a inovatívne riešenia sa stávajú nevyhnutnosťou. Zistite, s akými riešeniami prichádza projekt, ktorý patrí v tomto smere medzi bratislavskú špičku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte pred niekoľkými rokmi išlo o rozmer, ktorý bol pri kúpe bytu na okraji záujmu. A ak už niekto riešil ekologickosť svojho nového bývania, bolo to v prvom rade kvôli šetreniu prevádzkových nákladov. Časy sa však menia a ekologické bývanie je dnes požiadavkou, na ktorú reflektujú aj slovenskí developeri.

Najlepším príkladom je bratislavský Metropolis. Novostavba v bratislavskom downtowne, ktorú spoznáte už z diaľky vďaka ikonickému tvaru pripomínajúcemu písmeno M, spĺňa najprísnejšie požiadavky energetického certifikátu A0. Medzi slovenskými rezidenčnými budovami ide o unikát, ktorý sa oplatí spoznať zblízka.

Úplne iné kúrenie a chladenie
Na rozdiel od okolitých novostavieb sa v Metropolise kúri aj chladí od stropu. Unikátny systém stropného kúrenia REHAU najprv nahreje (alebo v lete ochladí) strop, ktorý následne otepľuje priestor pod ním.

Sálajúce teplo v bytoch Metropolisu postupne zohrieva ostatné steny či predmety, čo zamedzuje veľkým teplotným výkyvom. To znamená, že výrazne šetrí energie, vďaka čomu šetrí prírodu a až 30 % bežných mesačných nákladov spojených s energiami. Celá technológia je nenáročná, nevyžaduje si údržbu a navyše je ovládateľná aj cez mobilnú aplikáciu, čo ešte zjednodušuje jej využitie.

V tej istej aplikácii viete navyše ovládať aj vzduchotechniku, ktorú v Metropolise reprezentuje rekuperácia prvotriednej kvality od firmy WOLF, akou nedisponuje žiadna iná novostavba v bratislavskom downtowne. Má zabudovaný prémiový filter vhodný pre alergikov, je mimoriadne tichá, no v prvom a najdôležitejšom rade úsporná na energie.

Trojité okná
Ďalším dôležitým prvkom z pohľadu ekológie sú v Metropolise okná značky WICONA. Tie sú vyrobené z až 75 % recyklovaného hliníka a sú špeciálne navrhnuté na poveternostné podmienky typické pre Bratislavu. Čo je však ešte dôležitejšie, okná majú izolačné trojsklo a prepracované rámy minimalizujúce tepelné úniky, ktoré sú z pohľadu ekológie nočnou morou.

Zaváži takisto skutočnosť, že ide o tzv. francúzske okná a nie o celosklenené steny, ako je tomu zvykom pri iných novostavbách. Čím väčšia je na fasádach sklenená plocha, tým viac energie je potrebnej na ochladenie interiéru, vďaka čomu Metropolis šetrí energie (a prírodu) aj v tomto smere.

Ďalšiu úsporu peňaženke aj životnému prostrediu zabezpečujú v Metropolise vonkajšie žalúzie na diaľkové ovládanie. Prvok, ktorý by ste hľadali márne na väčšine ostatných novostavieb minimalizuje prehrievanie a tým znižuje extrémne letné chladenie.

Fasáda, ktorá dýcha
Ekologické nie sú v Metropolise len jednotlivé byty a technológie, ktoré sú v nich využívané, ale aj celá budova. Vonkajšia fasáda Metropolisu je systematicky prevetrávaná, vďaka čomu sa v lete neprehrieva a v zime príliš neochladzuje. Tak sa znižujú úniky tepla a opäť sa šetrí v prvom rade životné prostredie.

Meranie a regulácie v celom objekte sú navyše riadené efektívnym systémom od svetoznámej značky Siemens. Ten reguluje tak kotolne, ako aj strojovne chladenia a ďalšie vzduchotechnické jednotky, vďaka čomu je aj narábanie s energiami v spoločných priestoroch efektívne a tým pádom aj ekologické do najväčšej možnej miery.

Zárukou dôrazu na ekológiu je okrem spomínaného energetického certifikátu A0 aj samotný developer. Metropolis je dielom skupiny Mint Investments, ktorá patrí medzi popredných investorov v oblasti nehnuteľností v strednej a východnej Európe. Už viac ako 20 rokov investuje a spravuje nehnuteľnosti, ktorých hodnota presahuje 1 miliardu eur. Mint Investments sa venuje developmentu komerčných aj rezidenčných projektov. Momentálne pripravuje výstavbu viac ako 1 000 rezidenčných jednotiek a spravuje viac ako 25 000 m2 v projektoch nájomného bývania.

VIAC O projekte METROPOLIS

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bývanie a záhrada, Slovensko

Teraz najčítanejšie