Denník N

Fico mohol odpozorovať od Orbána, ako vylúčiť novinárov zo zasadnutí vlády

Zasadnutie maďarskej vlády. Foto - FB/Viktor Orbán
Zasadnutie maďarskej vlády. Foto – FB/Viktor Orbán

Robert Fico by niekoľko týždňov po voľbách obmedzil komunikáciu médií s vládou podobne, ako to robí v Maďarsku Viktor Orbán. Pozreli sme sa, čo čaká verejnosť na Slovensku, ak bude pre Bratislavu vzorom maďarský premiér.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Do rozhodnutia budú neželanými hosťami na úrade vlády,“ povedal Robert Fico v súvislosti s tým, že preverí povolenie na vstup vybraných médií do budovy úradu vlády v Bratislave. Podľa jeho slov sa toto opatrenie týka televízie Markíza, Denníka N, denníka SME a Aktualít. Fico otvorene nazval tieto médiá nepriateľskými, pretože podľa neho šíria nenávisť voči Smeru.

V pondelok sa novinári ešte dostali na zasadnutie vlády, odvtedy vláda nezasadala a tak nevedno, či je vylúčenie médií už v platnosti.

Podobné opatrenie nebolo v platnosti ani počas bývalých vlád Smeru, novinári mohli vždy voľne vstupovať do budovy úradu vlády, kde mohli pravidelne pred a po zasadnutiach vlády klásť otázky členom vlády.

Terajší Ficov krok je v súlade s komunikáciou, ktorú prezentoval počas kampane. Pred voľbami vyhlásil bojkot proti diskusným reláciám v televízii Markíza, ktorého sa aj odvtedy drží.

Tieto kroky predsedu Smeru pripomínajú to, ako Viktor Orbán vylúčil verejnosť zo zasadnutí vlády v Maďarsku. Pýtali sme sa novinárov v Maďarsku, ako prebiehal tento proces u nich, ako pred nimi postupne odstavovali rozličné informačné kanály a ako sa novinári pokúšajú v takýchto podmienkach informovať o tom, čo sa deje na zasadnutiach vlády.

Orbánovci zašli ďalej

V Maďarsku za posledných desať rokov systematicky uzavierali zasadnutia vlády pred verejnosťou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Robert Fico

Viktor Orbán

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie