Denník N

Potrebujeme intronizáciu? Aký je pôvod sviatku Krista Kráľa

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je teológ

Cirkevný rok je rozdelený do „ročných“ období, ktoré majú svoju symboliku a rytmicky sprevádzajú spiritualitu veriacich. Začína sa obdobím adventu, pokračuje obdobím cez rok, ktoré je prerušené obdobím pôstu. Rok sa končí nedeľou Krista Kráľa alebo presnejšie „slávnosťou Nášho Pána Ježiša Krista, Kráľa neba i zeme“.

Náboženská predstava Božieho kráľovstva, Ježiša ako kráľa sa opiera o biblické texty. Napriek staršej tradícii, ktorá chápanie Krista ako kráľa zakladá, je tento sviatok novodobým míľnikom v liturgickom roku. Vyhlásený bol v roku 1925 pápežom Piom XI., ktorého motto bolo: „Pax Christi in Regno Christi – Pokoj Kristov v kráľovstve Kristovom.“

Sviatok je symbolickou odpoveďou pre rozkolísanú spoločnosť, kde Kristus je garantom pokoja vo svete. Pius XI. píše: „Všade je rozosiate semeno nesvornosti a sú medzi národmi vzplanuté plamene nenávisti a sporu, ktoré ešte veľmi zadržujú obnovu pokoja. (…) Sviatok Krista Kráľa, ktorý sa má odteraz sláviť každoročne, vzbudzuje v nás živú nádej, že ľudská spoločnosť sa šťastne vráti k najmilšiemu Spasiteľovi.“

Zavedenie tohto sviatku je tak možné charakterizovať ako snahu o prinesenie a udržanie mieru, ktorý prinesie kráľ.

Božie kráľovstvo vo svete

Pojmy kráľ a kráľovstvo spolu súvisia a sú v dejinách vnímané rôzne. Jednou z predstáv, ktoré boli historicky aplikované predovšetkým v stredoveku, je vidina Božieho kráľovstva ako politického konceptu, ktorý dosiahnu kresťania previazaním trónu a oltára.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie