Denník N

Ministerstvo školstva prekvapilo, že prekvapilo pozitívne

Ministri Ladislav Kamenický, Tomáš Drucker a Zuzana Dolinková. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministri Ladislav Kamenický, Tomáš Drucker a Zuzana Dolinková. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je analytik INESS

V programovom vyhlásení vlády minister školstva ukázal, že neplánuje len kúriť, svietiť a prinajlepšom pokračovať v rozbehnutej obsahovej reforme, ale že má aj svoje návrhy a predstavy, kam by sa malo školstvo uberať. A z toho, čo sa v dokumente píše, to vôbec nemusí byť k horšiemu.

Samozrejme, vyhlásenie obsahuje množstvo povinnej jazdy, ktorá nikoho neprekvapí. Bude sa znižovať administratívne zaťaženie učiteľov, bude viac inkluzívneho vzdelávania a digitalizácia bude prebiehať na všetkých stupňoch vzdelávania.

Ale okrem toho obsahuje aj niekoľko zaujímavých návrhov, ktoré neznejú len ako umelou inteligenciou vygenerovaná slovná vata. Napríklad ministerstvo navrhuje zaviesť nové priebežné testovanie žiakov s cieľom, aby mali aktéri v školstve lepšie a častejšie spätnú väzbu. Alebo upraviť fungovanie Štátnej školskej inšpekcie, či podporiť vznik regionálnych združení škôl a zaviesť transparentné pravidlá zaraďovania a vyraďovania škôl zo siete. Dokonca ministerstvo v dokumente uvádza, že navrhuje „nahradiť pokyny a príkazy štátu pomocou a podporou“ pre učiteľov a školy. To je ako veta vystrihnutá z legislatívy holandského ministerstva školstva.

Dobrou správou je, že toto všetko sú zmeny v pravidlách hry a tie naše školstvo potrebuje ako soľ. Zlou správou je, že papier znesie veľa a navyše ho až tak veľa nepopísali. Z pár viet je ťažké vydedukovať, čo konkrétne ministerstvo plánuje, a teda bude záležať od podrobnejšej formulácie konkrétnych návrhov. Napríklad, či výsledky navrhovaného testovania plánujú nejako naviazať na odmeny a financovanie v školstve. To by bol veľmi rizikový krok, ktorý by pravdepodobne vzbudil veľký odpor. To všetko však teraz my nevieme, no ministerstvo si zaslúži minimálne bod za zaujímavé návrhy.

Okrem toho obsahuje programové vyhlásenie aj niekoľko vyslovene pozitívnych opatrení. Ministerstvo chce napríklad zvýšiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Školstvo

Tomáš Drucker

Komentáre

Teraz najčítanejšie