Denník N

Prišiel o fanúšikov aj o svoju najväčšiu hviezdu. Férový tréner Šilhavý môže skončiť, aj keď je Česko blízko k postupu na Euro

Jaroslav Šilhavý. Foto - TASR
Jaroslav Šilhavý. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte pred dvoma rokmi bolo Česko vo štvrťfinále Eura, keď na turnaji prekvapujúco vyradilo favorizovaných Holanďanov. Teraz sa Česi opäť blížia k postupu, ale po turbulentnej kvalifikácii, v ktorej fanúšikovia videli najmä nepresvedčivé výkony.

To prináša obrovský tlak na trénera Jaroslava Šilhavého – a ozývajú sa hlasy, že by paradoxne mal skončiť aj vtedy, keby napokon kvalifikácia skončila úspešne.

Česko je momentálne na druhej priečke skupiny E s dvojbodovou stratou na prvé Albánsko. Má o bod viac ako jeho piatkový súper Poľsko a aj o zápas menej. Keďže posledný zápas hrá v pondelok doma proti Moldavsku, v závere kvalifikácie má všetko vo svojich rukách.

A to aj vďaka októbrovému víťazstvu doma nad Faerskými ostrovmi (1:0), o ktoré sa však Česko strachovalo.

„Proti Faerským ostrovom to bolo iba ďalšie trápenie, preto sa vlastne ťažko chápe, ako je možné, že postup je tak blízko,“ hovorí pre Denník N David Čermák, športový novinár portálu iDnes.cz. „Ak Česko nakoniec prejde na majstrovstvá Európy, môže to byť napokon aj pasca, lebo môže zamrznúť v súčasnosti a neprídu potrebné zmeny. Náš herný štýl sa dlhodobo nikam veľmi neposúva a fanúšikovia iba tápajú, čo vlastne chce reprezentácia hrať. Majú dojem, že pod Šilhavým sa už nikdy nič nezmení, a ja súhlasím, že zmena je teraz nutná,“ dodal.

Česko má viaceré problémy. Napríklad nedostatok kvalitných hráčov v ofenzíve, kde dlhodobo chýba najväčšia hviezda, útočník Patrik Schick. Problémy sú však širšie a súvisia s taktikou, ale aj s údajnou horšou atmosférou v šatni.

Česi nedokázali v marci vyhrať v Moldavsku a pri bezgólovej remíze si ani nevytvorili žiadne šance. A nestačili ani na Albánsko. To sa síce v posledných mesiacoch výrazne zlepšilo a vychádza mu taktika s rýchlymi protiútokmi, ale Česko s ním najskôr doma len remizovalo 1:1.

Pred odvetou v Tirane Šilhavý rozprával, ako si Česi musia so súperom veriť a ukázať na ihrisku sebavedomie. Výsledok však bol ešte horší: prehrali 0:3 a Čermák zápas označil za „hanbu“.

Šatňa už nie je jednotná

Posledné mesiace sa preto kritika voči Šilhavému vyostrila. Šilhavý bol dlhé roky asistentom Karla Brücknera, úspešného trénera reprezentácie. Novinári ho preto posmešne prezývali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie