Denník N

Kritizujte ma ďalej, posúvate ma, vravel Calzona po postupe. Slováci odohrali jeden z najlepších zápasov

Postupová radosť Slovákov. Foto FUTBALSFZ.SK
Postupová radosť Slovákov. Foto FUTBALSFZ.SK

Slovensko zvíťazilo nad Islandom 4:2 a tretíkrát v histórii postúpilo na majstrovstvá Európy.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Je skvelé vidieť slovenskú reprezentáciu medzi istými účastníkmi majstrovstiev Európy. Tento pohľad je o to krajší, že Slovensko sa dostalo na Euro vďaka vlastným schopnostiam a absolútne zaslúžene. Jeho postup nebol náhodný, ide o cieľavedomú systematickú prácu, ktorá vyvrcholila jednoznačným víťazstvom 4:2 nad Islandom.

Tak dominantne ako vo štvrtok večer proti Islandu nehralo Slovensko už poriadne dávno.

Víťazstvo o dva góly síce nevyznieva úplne jednoznačne, ale spôsob, akým sa zrodilo, ním bol. Realita na ihrisku bola taká, že Slováci nepustili Islanďanov okrem dvoch situácií do ničoho nebezpečného. Nanešťastie, z oboch situácií dostali gól.

Okrem náhodných gólov nemal Island nič

Prvý inkasovaný gól padol z nevinne vyzerajúcej situácie a nakopnutej lopty. Hoci tá hľadala v šestnástke hrotového útočníka, nešlo o vypracovanú šancu, ale náhodu. Druhýkrát dostali Slováci gól po rohovom kope. Čiže znovu žiadna vypracovaná akcia.

Slovenský výkon napriek dvom inkasovaným gólom znesie najprísnejšie kritériá. Po prvom inkasovanom góle sa Slováci nepoložili, ako sa im to viackrát stalo v minulosti. Naopak, vytrvalo hrali svoj štýl s vysokým pressingom, kombinačnou rozohrávkou a rýchlym prechodom do útoku. Vďaka tomu sa im podarilo otočiť skóre ešte pred polčasovou prestávkou.

„Prvý inkasovaný gól ma trochu vyrušil. Veľmi rýchlo som sa však upokojil, lebo som videl, že pokračujeme v tom, čo je potrebné, že hráme náš futbal. Hneď som pochopil, že budeme úspešní. Bolo veľmi dôležité, že sa nám podarilo otočiť skóre už v prvom polčase. Cez prestávku sme si povedali, že chceme súpera ešte viac otvoriť a pridať ďalšie góly. Potrebovali sme Islanďanov vytiahnuť zo svojej polovice. Vedeli sme, že vtedy budú zraniteľnejší,“ povedal vo svojom hodnotení na pozápasovej tlačovej konferencii tréner slovenskej reprezentácie Francesco Calzona.

Verím, že v kritike budú pokračovať

Taliansky kouč sa vzápätí vyjadril aj ku kritike, ktorej čelil z radov futbalových expertov, ale aj niektorých novinárov hneď od svojho príchodu na Slovensko.

„Hráči si

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalová reprezentácia

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie