Denník N

S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš Roubík

Lukáš Roubík. Foto - archív L. R.
Lukáš Roubík. Foto – archív L. R.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lukáš Roubík začal cvičiť v roku 2001, keď mal štrnásť rokov, onedlho sa ukázalo, že na kulturistiku má talent. Dvakrát po sebe vyhral dorastenecké majstrovstvá Českej republiky, v roku 2004 bol aj strieborný na otvorených majstrovstvách Slovenska.

Chcel byť ako Arnold Schwarzenegger, ikona kulturistiky, ktorého plagáty si začínajúci športovci vešajú na stenu ako svoj idol.

Aj on chcel patriť k najlepším, ale po rokoch tvrdého tréningu pochopil, že bez dopingu na vrcholovej úrovni nemôže vyhrávať. „Tam už sypú všetci,” vysvetľuje.

Ako 18-ročný preto skúsil steroidy, ktoré mu dal človek z lekárne. Veril mu a nad následkami nepremýšľal, rodičia sa rozvádzali a kulturistika bola preňho únikom.

Na jednom z tréningov si všimol, ako mu cez mikinu búši srdce. Búšila mu aj krčná tepna a mal rozšírené zreničky. Lekári mu potom diagnostikovali srdcovú arytmiu a zo športovca sa stal mladý človek, ktorý mal problém vyjsť po schodoch.

Roubík je dnes rešpektovaný výživový špecialista, absolvent lekárskej fakulty a autor kníh o športovej výžive a kulturistike. Otvorene hovorí o svojej minulosti, zdravotných problémoch a vzdeláva nielen profesionálnych, ale aj rekreačných športovcov. Aby neurobili rovnakú chybu ako on pred sedemnástimi rokmi.

Dočítate sa:

  • ako ho presvedčil človek z lekárne;
  • prečo vraví, že prišiel o sedem rokov zdravia;
  • aká liečba mu pomohla;
  • že niektorí nemajú vinou steroidov erekciu;
  • prečo influenceri otvorene hovoria o dopingu;
  • ako spoznáme človeka, ktorý užíva steroidy.
Lukáš Roubík (vpravo) v minulosti. Foto – archív L. R.

Kedy ste sa dostali k dopingu?

Po troch rokoch súťaženia, mal som osemnásť rokov. Keď som vyhral vytúžené dorastenecké majstrovstvá, robil som celý rok všetko správne: tvrdo som cvičil, dobre som jedol, nepil som alkohol ani nefajčil, užíval som legálne doplnky výživy a dostatočne som spal. Napriek tomu som za ten rok pribral iba tri kilá svalovej hmoty a pri výške 178 centimetrov som vážil 67 kíl.

Premýšľal som, ako je možné, že vtedajší najlepší kulturista na svete Ronnie Coleman váži 130 kíl. Veď to by som musel cvičiť aspoň 50 rokov, aby som sa dostal na jeho úroveň.

Starší súťažiaci mi potom prezradili, že v kulturistike sa sype a že musím sypať tiež, ak chcem ďalej vyhrávať. Mali pravdu, kulturistika je špecifická v tom, že na vrcholovej úrovni bez dopingu nemôžete vyhrávať, tam už sypú všetci.

Neuvažovali ste nad rizikami?

Rodičia sa rozvádzali a bolo to dosť drsné. Hádali sa o nás, museli sme chodiť do rôznych psychologických poradní a po súdoch. Ako študent na gymnáziu som mal iba kulturistiku, ktorá bola pre mňa únikom… Bola pre mňa všetkým. Bola niečím, čo som si vybudoval sám.

Sníval som o tom, že budem ako Arnold Schwarzenegger, že budem na Mr. Olympia, kde súťažia najlepší na svete. Chcel som ju robiť vrcholovo a ďalej vyhrávať, bez steroidov to však nešlo.

Kto vám dal steroidy?

Zoznámil som sa s jedným úspešným českým reprezentantom v kulturistike, ktorý bol zároveň magister farmácie a už pracoval v lekárni. Už vtedy bol díler, no ja som to netušil.

Čo vám povedal?

Tvrdil, že som veľký talent, a pozval ma aj na svoju svadbu, čo ma veľmi ohromilo, a získal si moju dôveru. Bagatelizoval negatívne účinky a vravel, že tiež sype od osemnástich. Raz mi povedal: „Ja ti to zoženiem, sú to veci priamo z lekárne, takže budeš mať istotu, že je to pravé.” Dlho som to zvažoval, a keď som nakoniec prikývol, povedal mi niečo, na čo nikdy nezabudnem.

Čo?

Že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie