Denník N

Tomáš Bálint ocenený Bielou vranou: To, čo zažíva Slovensko po voľbách, sme v Rimavskej Sobote zažili už trikrát

Tomáš Bálint. Foto N - Peter Lázár
Tomáš Bálint. Foto N – Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktivista a organizátor podujatí z Rimavskej Soboty Tomáš Bálint verejne kritizoval bývalého poslanca Národnej rady a súčasného primátora Jozefa Šimka (Sme rodina, kandidoval za ĽSNS). Dostal za to výpoveď v mestskom kultúrnom stredisku a prišiel aj o dotáciu na festival Fraj, ktorý v meste založil.

V tom čase chcel z Rimavskej Soboty definitívne odísť, dnes to už vidí inak. „Išlo mi hlavou, že všetko, čo som sa tu snažil roky vybudovať, nemalo zmysel. Keď však prvotná frustrácia pominula, uvedomil som si, že by som oslabil komunitu ľudí, ktorá sa snaží naše mesto posúvať vpred.“

V piatok večer sa Tomáš Bálint stal nositeľom ocenenia Biela vrana.

Čo ste si pomysleli, keď vám zavolali, že získate Bielu vranu?

V prvom momente som bol prekvapený, niekoľko sekúnd som dokonca zostal úplne mlčať, nevedel som, ako mám reagovať. Na jednej strane ma to veľmi potešilo a naozaj si to vážim, ale zápasil som s pocitom, či si to zaslúžim. Z môjho pohľadu som neurobil nič výnimočné, len som pravdivo a úprimne pomenoval realitu v našom meste. Vážim si však ľudí, ktorí o tejto cene rozhodujú, nechcem preto pochybovať o ich výbere a pôsobiť, že nie som vďačný za ocenenie.

Aké je to byť v spoločnosti Bielych vrán?

Cítim hrdosť. Aktivity Bielych vrán totiž sledujem dlhodobo, dokonca som sa v minulosti zúčastnil aj niekoľkých ceremónií. Je to spoločnosť ľudí, ktorá mi je blízka názorovo, postojmi a svojím pohľadom na demokraciu a na hodnoty slobody a tolerancie, ktoré sa snažím aj ja presadzovať. Cítim sa v tejto spoločnosti príjemne, no zároveň sa ešte stále vžívam s tým, že som súčasťou tohto zoskupenia.

Keby ste si mali vy vybrať niekoho, koho postoj vo vás v poslednom roku pozitívne zarezonoval, kto by to bol?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biela vrana

Rozhovory

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie