Denník N

Ocenenie Biela vrana získali infektológ Sabaka, osobnosť novembra ’89 Bútora a občianski aktivisti Bálint a Hrošovský

Ocenení laureáti Bielej vrany. Zľava hore v smere hodinových ručičiek: Peter Sabaka, Martin Bútora, Lukáš Hrošovský a Tomáš Bálint. Foto – N, archív L. H.
Ocenení laureáti Bielej vrany. Zľava hore v smere hodinových ručičiek: Peter Sabaka, Martin Bútora, Lukáš Hrošovský a Tomáš Bálint. Foto – N, archív L. H.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Biele vrany sú ocenenia pre výnimočných ľudí. Pre takých, ktorí nemusia byť slávni, dokonca ani úspešní. Za každou Bielou vranou je však príbeh, ktorý stojí za povšimnutie.

16. ročník Bielej vrany ocenil štyroch laureátov za ich občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra.

„Žijú medzi nami ľudia, ktorí sa v čoraz väčšom počte stávajú predmetom sústredených útokov a nenávisti len pre ich postoje a hodnoty. Z histórie poznáme, aké je nebezpečné, keď necháme beztrestne v spoločnosti narastať nenávisť a urobíme z ľudí terče. Odtiaľ býva už len krôčik k reálnemu násiliu,“ hovorí spoluzakladateľka ocenenia Zuzana Wienk.

Tento ročník ocenenia sa chce postaviť práve za ľudí, ktorí sa stretávajú s nenávisťou, hejtami a zvýšiť spoločenskú podporu pre ľudí, ktorí bojujú za hodnoty demokracie v polarizovanej spoločnosti.

Ocenenie Biela vrana získali spoločne dvaja laureáti, občianski aktivisti Tomáš Bálint a Lukáš Hrošovský, ktorí sa venujú komunitným, verejnoprospešným misiám. „Obaja sa stali predmetom nepochopenia, nátlaku a obaja o svoje misie prišli. Preto sú ocenení spoločne,“ vysvetlili organizátori.

Ocenenie získal aj infektológ Peter Sabaka, ktorý počas pandémie covidu stál v prvej línii a bol tvárou mobilizačnej kampane k očkovaniu. Sabaka musel posledné roky bojovať nielen s antivaxermi, ale aj dezinformáciami zo strany politikov.

Za dlhodobý prínos získal Bielu vranu Martin Bútora, sociológ, vysokoškolský pedagóg, diplomat a osobnosť novembra ’89.

Peter Sabaka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Lekár v prvej línii, hejtovaný politikmi

Peter Sabaka získal ocenenie Biela vrana „ako poďakovanie za službu verejnosti v extrémne vysiľujúcom období, keď už popri vyčerpávajúcej lekárskej službe prevzal väčšie bremeno spoločenskej zodpovednosti a nevzdal sa ani napriek sústredeným útokom“, uviedli organizátori.

Infektológ sa odborne vyjadroval v médiách k vývoju covidovej pandémie a bol jednou z najvýraznejších tvárí štátnej očkovacej kampane, za čo čelil množstvu hejtu nielen na sociálnych sieťach, ale aj z vtedajšej opozície. Antivaxeri dokonca zorganizovali v lete 2021 pred jeho domom protest.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Biela vrana

Slovensko

Teraz najčítanejšie