Denník N

Z dezinfoscény teraz budú vládne médiá

Robert Fico odpovedá Fedorovi Flašíkovi, ktorý robil na mítingu Smeru reportáž pre svoj portál Ereport. Foto N - Vladimír Šimíček
Robert Fico odpovedá Fedorovi Flašíkovi, ktorý robil na mítingu Smeru reportáž pre svoj portál Ereport. Foto N – Vladimír Šimíček

Fico IV. expresne demontuje všetko, čo sa za posledné roky podarilo v agende boja proti hybridným hrozbám vybudovať. Bol by hlúpy, ak by to robil inak. Mediálna sieť spoluzaložená ruskými spravodajskými službami mu pomohla vyhrať voľby.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor pôsobil v rokoch 2021 – 2022 na ministerstve obrany ako poradca pre hybridné hrozby, neskôr ako riaditeľ odboru pre hybridné hrozby a strategickú komunikáciu

Pred desiatimi rokmi začali na Slovensku ruskí špióni inštalovať mediálne projekty, ktoré mali informačným pôsobením – šírením dezinformácií a inými kognitívnymi manipuláciami v slovenskej spoločnosti normalizovať súbor postojov a hodnôt, ktoré rezonujú s ruským zahraničnopolitickým záujmom. Za blaženej nečinnosti štátu počas poslednej dekády vybudovali spletitý mediálny ekosystém – samozvanú „spravodajskú alternatívu“.

Jej úlohou bolo postupne pripravovať slovenskú verejnosť na dobu, keď Rusko naplní svoju najvyššiu strategickú ambíciu a znovu zaujme pozíciu svetovej veľmoci. Do jej zvrchovanej sféry vplyvu by padli aj všetky bývalé sovietske satelity, ideálne dobrovoľne a bez jediného výstrelu. „Blízke zahraničie“ – tak nás volajú ruské strategické dokumenty. Bezpečnostná hrozba ako bič.

Prienik ruských dezinformácií, príbehov a hodnôt do slovenských sŕdc a myslí prebiehal nerušene zhruba od začiatku minulej dekády. Keď sa však Ľubošovi Blahovi, pionierovi kategórie prokremeľských dezinfluencerov, podarilo vo voľbách 2020 pretaviť nenávisť z Facebooku do podoby 60 263 krúžkov (v 2016 mal 2 746), čím predbehol vtedajších podpredsedov Smeru Blanára a Žigu, urobilo to na mnohých hlboký dojem. Vtedy rozbehli budovanie vlastnej mediálnej infraštruktúry, najmä na sociálnych sieťach. Keď následne začali otvorene šíriť ruskú vojenskú propagandu a politicky sa prihlásili k zahraničnopolitickému záujmu Kremľa na Slovensku, postavila sa za nich aj naša „spravodajská alternatíva“. Kombinovaným zásahom cieľového publika si mohol Fico dva týždne pred voľbami v krajine s tretinou nerozhodnutých voličov dovoliť vyhýbať sa predvolebným televíznym debatám.

Od roku 2021 vyrastali na kľúčových miestach v štátnej správe špecializované útvary, ktoré mali do bezpečnostného systému štátu konečne implementovať strategicky kľúčovú súčasť obrannej politiky, čo by nám bola umožnila dynamicky sa prispôsobiť zmenám na poli agresívneho medzinárodného súperenia, ktoré sa odohráva pod prahom ozbrojeného konfliktu.

Tímy nevznikli pre uvedomelú benevolenciu predstaviteľov bývalej vlády, ale vďaka šikovnosti úradníka, ktorý na ne získal 8,1 milióna eur z projektu Európskej únie Efektívna verejná správa.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie